Zakaz wycinania drzew- wszystko, co musisz wiedzieć

Od 1.01.2017r. Zgodnie z nowymi przepisami możemy wycinać drzewa bez zezwolenia, jednak przepisy te zaczęły budzić wiele wątpliwości, dlatego też chcemy przybliżyć wam ten temat. Jakie drzewa można wycinać bez zezwolenia – nowe przepisy? Dlaczego lepiej drzew nie wycinać?

Zakaz wycinania drzew- wszystko, co musisz wiedzieć

Zgodnie z nowymi przepisami, właściciele prywatnych posesji mogą wycinać swoje drzewa, poza kilkoma wyjątkami. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska zakazuje się wycinania drzew w okresie lęgowym ptaków, czyli od 1 marca do 15 października. Także w tym okresie jest bezwzględny zakaz płoszenia ptaków oraz niszczenia gniazd.

źródło: pixabay.com

Również na działkach prywatnych bez zezwolenia w tym okresie nie możemy usuwać drzew. Pozwolenie musi zostać wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Zgodnie z nowymi przepisami, możemy usuwać drzewa:

  • W lasach (obowiązują inne normy)
  • Owocowe (pozwolenie potrzebne jest na drzewa owocowe, które rosną na terenie nieruchomości, wpisane są do rejestru zabytków oraz w granicach parku narodowego lub rezerwatu przyrody- na obszarach nieobjętych ochroną krajobrazową)
  • Na plantacjach krzewów i drzew (w sadach)
  • Zgodnie z przepisami możemy usuwać drzewa, o jakiejkolwiek wysokości, czy grubości pnia, jeżeli powierzchnia nie przekracza 25 metrów kwadratowych.

Pamiętajmy jednak, że zaczął się już okres lęgowy ptaków, więc przepisy te nie są ważne, co ważniejsze nawet po okresie lęgowym taka wycinka drzew może już nie obowiązywać, ponieważ w życie mają wejść nowe przepisy.

Widząc masową wycinkę drzew, nad którą nikt nie panuje, rząd przygotowuje nowelizacje ustawy. Do nowej ustawy ma zostać wprowadzona poprawka, zgodnie z którą nie będzie można wycinać drzew w większych zespołach, jedyna wycinka, jaka będzie możliwa to ta na własnej posesji.

Dodatkowo ustawa łowiecka ma być tak skonstruowana, aby sprzyjała zwierzętom i przyrodzie.

Dlaczego lepiej drzew nie wycinać?

Zdjęcie: Kamil Łapiński

Nowa ustawa budzi wiele kontrowersji i doprowadziła do masowej wycinki drzew jak np. ta w Łebie. Jednym z ostatnio popularnych zdjęć w sieci jest wiewiórka, której „dom” został brutalnie zniszczony. Jednym z powodów, dla których nie warto wycinać drzew, jest ekosystem, który przez naszą chęć zarobku, czy też czegokolwiek innego może zostać zakłócony. Często przez naszą głupotę zapominamy jak ważne, są dla nas drzewa, nie oznacza to, że drzewa, które są zniszczone lub są zagrożeniem, nie mają być wycinane.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *