Uprawa ogórków gruntowych krok po kroku

ogórki sadzenie

Ogórki zielone, inaczej gruntowe pochodzą z Indii, uprawiane są na świecie niemal od 3 tysięcy lat. Przed wiekami wykorzystywano je w leczeniu ran po ugryzieniu skorpionów. Dziś natomiast stosuje się je najczęściej w kuchni i kosmetyce. Ogórek to warzywo, bez którego trudno sobie wyobrazić przygotowywanie wakacyjnych, lekkich dań. Warzywo to kupione w sklepie, niestety nie smakuje zbyt dobrze. Z tego też względu warto jest je wyhodować samemu w naszym ogródku. Tylko, jak to zrobić? W zasadzie jest to bardzo prosta czynność! Oto kilka słów na temat ich uprawy.

Kiedy wysiewać ogórki?

By ogórki zaczęły nam wcześnie owocować, o ich sadzeniu powinniśmy pomyśleć już pod koniec marca. Pierwsze co trzeba zrobić, to kupić nasiona ogórków w sklepie ogrodniczym. Następnie musimy wysiać je do skrzynek z ziemią dobrej jakości i przykryć folią lub szybą. Tak wsiane ogórki w skrzyniach możemy trzymać w domu na parapecie, pamiętając o ich systematycznym podlewaniu.

Wysiew ogórków do gruntu

Nasiona ogórków możemy wysiać bezpośrednio do ziemi. Najlepszy czas to koniec maja, gdyż w tym okresie mamy pewność, że nie będzie już przymrozków. Musimy jednak mieć świadomość, iż to wydłuży czas oczekiwania na pierwsze zbiory.

Jest też druga opcja – nasionka ogórków możemy wysiać do skrzyń lub doniczek. Wsypujemy ziemię i palcem robimy w niej małe wgłębienia 8 – 10 centymetrów. Do każdego z nich wkładamy nasionko i zasypujemy ziemią. Podlewamy i przykrywamy szybą, pleksi lub folią, a następnie przenosimy w ciepłe i jasne miejsce, takie jak np. parapet. Nasiona zasiane w taki sposób powinny wzejść mniej więcej po tygodniu. Wtedy też zdejmujemy przykrycie. Gdy nasze sadzonki osiągną wysokość ok. 3 – 5 centymetrów, usuwamy słabsze egzemplarze.

ogórki gruntowe

źródło: pixabay.com

Nawożenie ogórków w gruncie

Tak wyhodowane roślinki powoli zaczynamy nawozić płynnym preparatem zakupionym w sklepie ogrodniczym. Postępujemy tak nie częściej niż raz w tygodniu. Pamiętajmy o tym, że ziemię utrzymujemy cały czas w wilgoci. Gdy nasze roślinki będą miały po 4 listki, śmiało możemy je posadzić w ogródku. Sadzimy je do żyznej gleby co 60 cm w rzędach odległych od siebie o 120 cm.

Nasze ogórki będą najlepiej owocować, gdy będą uprawiane w nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru miejscach. Najlepsza temperatura dla ogórków to od 18 C do 30 C. Ogórki bardzo lubią żyzne gleby, piaszczysto – gliniaste o odczynie obojętnym. Musimy również pamiętać o tym, żeby w czasie suszy obficie je podlewać.

By zahartować sadzonki ogórka w pierwszych dniach, musimy je przykrywać na noc np., foliowym tunelem lub torebkami foliowymi. W czasie ich wzrostu należy je zasilić nawozem zawierającym potas co 10 – 14 dni.

Ogórki zielone są dość odporne na wiele chorób grzybowych. Za to atakują je mszyce, pędziorki, wciornastki. W takich sytuacjach opryskanie roślin jest wręcz niezbędne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *