Sprytny sposób na uprawę pomidorów

uprawa pomidorów

Pomidora znamy wszyscy, wielu z nas nie wyobraża sobie diety bez tego warzywa, a właściwie owocu. Bardzo wiele osób uprawia pomidory na balkonach i w ogrodach, ale czy znacie najbardziej sprytne sposoby na uprawę pomidorów?

Zanim przejdziemy do poznawania tajników uprawy pomidora, poznajmy jego właściwości. Pomidory zawierają witaminę oraz E, karotenoidy, antocyjany, fenole, flanoidy i wielonasycone kwasy tłuszczowe, sole mineralne, wapń, fosfor, potas. W wyniku działania tych substancji, pomidory pozytywnie wpływają na nasz organizm.

Właściwości pomidorów

  • zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby serca oraz raka gruczołu krokowego
  • są niezbędne w diecie osób cierpiących na cukrzycę, choroby serca, otyłość, dnę oraz choroby nerek
  • sok z pomidorów wspomaga trawienie
  • pomidory spożywać powinny osoby z chorobami układu pokarmowego
  • pomidory w diecie są zalecane u osób zmagającymi się z dławicą piersiową, zaburzeniami rytmu serca, miażdżycą, a także u osób po zawałach

Sprytny sposób na uprawę pomidorów

Nie każdy z nas ma szklarnię lub dużo miejsca w ogrodzie, gdzie mógłby uprawiać mnóstwo pomidorów. Tutaj przedstawiamy sposoby, które nie wymagają od nas dużej przestrzeni i nakładów finansowych.

Sianie pomidorów bez nawozów

Tutaj potrzebujemy zwykłego, już trochę przejrzałego pomidora, donicy i zwykłej ziemi. Do donicy nasypujemy ziemi, następnie kroimy pomidora w plastry i zabieramy się za sianie pomidorków. Nie wydłubujemy nasion z pomidora. Dzięki temu nasiona przez długi czas będą miały zapewnione odpowiednie substancje odżywcze do wzrostu.

uprawa pomidorów

źródło: pixabay.com

Dzięki wyżej przedstawionemu sposobowi uzyskamy sadzonki pomidorów. Pamiętajmy jednak o chowaniu ich wieczorem do ciepłego pomieszczenia, aby nie zniszczył ich poranny przymrozek. Jeśli chcemy, aby dalej pięknie rosły, sadzonki należy rozsadzić.  Pomiędzy pomidorami sadzonymi w podłużnych doniczkach powinny być zachowane odległości od 35 do 50 centymetrów. Oczywiście odległość zależy od danej odmiany. Nie możemy również zapomnieć o przygotowaniu odpowiednich podpór, które podtrzymają rosnące pomidory.

Kiedy sadzić pomidory? 

Najlepiej po 15 maja. Wtedy mija ryzyko wystąpienia przymrozków.

Jakie donice do uprawy pomidorów?

Najlepsze są duże, gliniane donice. Tak szybko się nie nagrzewają jak plastikowe skrzynki i nie ucieka z nich tak szybko woda.

Jak uzyskać nasiona pomidorów do ponownego wysiewu? 

To proste, zobaczcie jak to się robi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *