Sól drogowa – jak wpływa na rośliny?

jak sól drogowa wpływa na rośliny

Co to jest sól drogowa i jak działa? Jak wpływa na przydrożne rośliny? Więcej szkodzi, czy pomaga? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć  na te i inne pytania.

 Sól drogowa – jak wpływa na rośliny?

Tak więc sól drogowa to artykuł przemysłowy będący niemal czystym chlorkiem sodu. Stosuje się ją jako środek do rozmrażania i zwalczania oblodzeń na drogach, chodnikach i innych ciągach komunikacyjnych. W składzie takiej soli drogowej jest ponad 90 % chlorku sodu, substancje przeciw zbrylające oraz drobny żwir lub piasek. Zadaniem owej soli drogowej jest obniżenie temperatury zamarzania wody do około minus pięciu stopni Celsjusza. To sprawia, że zamiast lodu i śniegu na drogach i chodnikach tworzy się słona, mokra breja. A z kolei takie błoto poślizgowe wywiera bardzo niekorzystny wpływ na rośliny.

Jak sól drogowa wpływa na rośliny?

Uniemożliwia im przede wszystkim pobieranie wody. Ponadto słony śnieg rozchlapywany jest przez samochody na dość dużą przestrzeń, a solna mgiełka rozprzestrzenia się daleko od pasa drogowego na skwery i ogrody. Jak już wcześniej wspomniałam sól drogowa wpływa bardzo negatywnie na niektóre rośliny. Czemu tak się dzieje? Otóż sól drogowa utrudnia korzeniom pobieranie wody, co prowadzi do usychania liści, a w następstwie do zamierania całej rośliny. Pierwsze skutki takiego niekorzystnego wpływu na roślinę widać już wiosną. Takie młode pędy drzew i krzewów usychają, liście stopniowo ciemnieją. Stają się na początku żółte, z czasem brązowieją i opadają. W następnych latach zaczynają zamierać starsze konary, a w końcu stare drzewa. Poza tym sól drogowa obniża zdolność kiełkowania roślin.

Dlaczego nie warto stosować soli drogowej?

Otóż sól drogowa negatywnie wpływa na nasze środowisko naturalne, gdyż odbarwia i niszczy nasze obuwie, a także betonowe elementy infrastruktury drogowej, takie jak: krawężniki, płytki chodnikowe, kostkę brukową itp. Przyśpiesza również korozję podwozi i karoserii naszych aut.
Źródło: pixabay.com

Źródło: pixabay.com

Jakie rośliny są szczególne wrażliwe na sól drogową?

Sól drogowa bardzo źle wpływa na drzewa i krzewy iglaste, które są szczególnie wrażliwe na chlorek sodu. Pośród roślin, które spotykamy w nasadzeniach zieleni miejskiej jest wiele gatunków bardzo wrażliwych na zasolenie. Może im zaszkodzić zarówno pośniegowe błoto, jak i słona mgiełka, która unosi się nad ulicami. Szkodliwy jest również zalegający śnieg na poboczach. Do gatunków roślin szczególnie wrażliwych na sól drogową należą głównie drzewa i krzewy iglaste, np. świerki, które z powodu suszy fizjologicznej bardzo szybko usychają. Zbyt duża ilość soli także źle wpływa na gatunki liściaste, takie jak np., dąb czerwony, grab, lipa, kasztanowiec, klon, jawor, klon pospolity, klon srebrzysty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *