Jak segregować śmieci w domu?

segregacja śmieci

Porządkowanie lub jak kto woli segregacja śmieci w Polsce to prawdziwa ustawowa rewolucja. Jest tak, gdyż coraz częściej mówi się o segregowaniu odpadów. Motywuje nas do tego przepis ustawy śmieciowej, który wszedł w życie 1 lipca 2013 roku. Dlatego też jeśli nie chcemy mieć kłopotów z górą śmieci w domu, warto abyśmy zaopatrzyli się w kilka pojemników na śmieci lub specjalnie przeznaczone do tego kosze.

Jak segregować śmieci w domu?

Pamiętajmy jednak o tym, że nie musimy od razu kupować kilku pojemników na segregowanie odpadów. Z całą pewnością na początek wystarczą dwa. Jeden na śmieci, które podlegają recyklingowi. Drugi natomiast na te, których się nie segreguje. Żeby segregacja śmieci przebiegała sprawnie musimy również trzymać się kurczowo ogólnie przyjętych zasad. Wprawdzie nikt tego nie nakazuje, ale warto przed wyrzuceniem śmieci umyć je, osuszyć, zwrócić uwagę by były puste i niezatłuszczone.

Prawidłowa segregacja odpadów obejmuje:recykling

  • odpady organiczne, z których można zrobić kompost
  • papier
  • odpady z tworzyw sztucznych
  • aluminium lub inne metale
  • szkło przezroczyste
  • szkło kolorowe
  • pozostałe odpady, nie podlegające recyklingowi
I tak pojemnik niebieski przeznaczony jest na odpady, takie jak papier. W żadnym wypadku nie wolno tu wrzucać kartonów po napojach, mleku i soku.
Żółty pojemnik przeznaczony jest na plastik i metal. Przed wrzuceniem do tego pojemnika butelek i kartonów po napojach i mleku najpierw powinniśmy je zgnieść. To samo powinniśmy zrobić z puszkami. Pamiętajmy, aby nie umieszczać w tym pojemniku zabawek, pełnych butelek i kartonów, pojemników po olejach czy jednorazowych naczyń. Puszki aluminiowe i metalowe wyrzucamy do czerwonego pojemnika na odpady.
Natomiast do zielonego pojemnika wyrzucamy szkło kolorowe, do białego odpadki szkła bezbarwnego. Bardzo ważne jest też to abyśmy pamiętali, że do pojemnika na szkło nigdy nie powinniśmy wrzucać butelek z zawartością, ani tych potłuczonych, jak również domowej ceramiki, porcelany, szyb, luster oraz lamp i żarówek.

Jak segregować elektrośmieci?

Pisząc ten artykuł zastanawiam się co w takim razie zrobić z elektrośmieciami? Czy można wyrzucić je, do któregoś z opisanych powyżej pojemników? Otóż odpowiedź na to pytanie brzmi absolutnie nie! Dlaczego? Otóż dlatego, że substancje, które są w nich zawarte po przedostaniu się do środowiska, stwarzają realne zagrożenie dla ludzi i zwierząt.
Dlatego też elektrośmieci powinny znaleźć się w specjalnie wyznaczonych miejscach, które są pierwszym etapem w procesie ich odzysku lub unieszkodliwienia. W niektórych polskich miastach utworzone zostały punkty odbioru tego typu odpadów, obsługiwane przez Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego.

Sprawdź, czy Twój sprzęt elektryczny można jeszcze naprawić!

Dbajmy o środowisko i nie powiększajmy zbyt szybko góry elektrośmieci. Często jest tak, że drobną awarię w pralce, czy lodówce można jeszcze naprawić, a po dokonanej naprawie dostać na nią gwarancję. Tak mamy w przypadku serwisu Technikan, który chętnie naprawi naszą pralkę, zmywarkę, czy lodówkę. Na technikan.pl możemy sprawdzić ich ofertę.

Dla przestrogi: kary za wyrzucanie śmieci do lasu

Ustawa śmieciowa, która weszła w życie z dniem 1 lipca 2013 roku miała na celu zniwelowanie problemu nielegalnych wysypisk śmieci. Niestety nie do końca to się udało, choć prawdą jest, że ich liczba się zmniejszyła, to problem nie zniknął do końca. Nielegalne wysypiska śmieci można spotkać w dalszym ciągu. Ludzie wyrzucają zarówno odpady biologiczne, gospodarcze czy budowlane, ale także większe w postaci np. zużytego sprzętu elektronicznego. Za tworzenie nielegalnych wysypisk śmieci grozi kara grzywny lub kara nagany. Grzywna może wynosić nawet 5000 tys. zł. Jeśli osoba wyrzucająca śmieci do lasu zostanie złapana przez pracownika Służby Leśnej, ma on prawo nałożyć mandat w wysokości 500 zł. Dodatkowo jeśli taka osoba do lasu wjechała samochodem, pracownik Służby Leśnej może nałożyć kolejny mandat w wysokości do 500 zł.  kary za wyrzucane śmieci do lasu
Dbajmy o naszą planetę, chyba nie chcemy, aby piękny krajobraz zamienił się w to co widzimy na powyższym zdjęciu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *