Sadzimy aster chiński

Aster chiński jest rośliną jednoroczną, która im bliżej jest jesieni rozkwita coraz bardziej. Ten rodzaj kwiatów zachwyca ogromnym zróżnicowaniem dostępnych odmian. Zobaczcie, jak i kiedy sadzić aster chiński.

Aster chiński jak już mogliście przeczytać, oferuje nam różnorodność odmian, tak np. ze względu na wysokość możemy rozróżnić odmiany wysokie, średnio wysokie i niskie. Najniższe formy astrów osiągają kilkanaście centymetrów, natomiast te wysokie przekraczają metr. Astry chińskie to rośliny, które zaskakują zmiennymi kwiatkami. Kwiatostany, jakie możemy zobaczyć to te w formie koszyczków, mogą się one składać z kwiatów języczkowatych bądź rurkowatych. Najpopularniejsze formy to te o pojedynczych kwiatach. Największe wrażenie robią odmiany o kwiatach piwoniowych- są to duże, kuliste kwiatostany, złożone z kwiatów języczkowych. Szukając odmiany dla siebie, zwrócicie uwagę także na te o chryzantemowych kwiatach. Astry chińskie możemy znaleźć w wielu innych odmianach takich jak astry księżyce.

Okres kwitnienia kwiatów i ich barwa

Astry chińskie charakteryzują się zmienną kolorystyką. W sklepach możemy znaleźć astry o barwach kwiatów: białych, kremowych, różowych, fioletowych, żółtych, czerwonych, czy wielobarwnych. Kwitnienie tych kwiatów rozpoczyna się w połowie lata i trwa aż do pierwszych przymrozków. Wysiewając astry, warto zróżnicować je pod względem kwitnienia, aby cieszyć się nimi jak najdłużej.

aster chiński

źródło: pixabay.com

Jak uprawiać i pielęgnować astry chińskie?

Wymagania, jakie musi spełniać stanowisko dla astrów, powinno być ciepłe i słoneczne. Podłoże jak im odpowiada, powinni być zasobne, próchnicze, dostatecznie wilgotne, piaszczysto – gliniaste. Warto, żeby było wzbogacone kompostem, którego zadaniem będzie dostarczenie niezbędnych składników do prawidłowego wzrostu. Zasadzone na stanowisku półcienistym są bardziej podatne na choroby, więc jeżeli tylko takie stanowisko w naszym ogrodzie jest wolne lepiej zrezygnować z ich uprawy. W czasie wegetacyjnym powinniśmy pamiętać o odchwaszczaniu i spulchnianiu podłoża, w razie potrzeby podlewamy je. Zbyt wysoka wilgotność powietrza i podłoża, zwiększa ryzyko porażenia astrów przez choroby grzybowe. Najczęstsze choroby, jakie mogą spotkać astry to mączniak prawdziwy i szara pleśń, chcąc zapobiegać chorobom astrów, powinniśmy zapewnić im jak najbliższe optymalnym warunkom. W ostateczności powinniśmy stosować fungicydy tzn. środki ochrony roślin.

Astry chińskie najczęściej uzyskujemy z nasion, przygotowując rozsadę bądź wysiewając nasiona bezpośrednio do gruntu. Przygotowując rozsadę, możemy być pewni, że zakwitną nam one szybciej. Wysiewając astry bezpośrednio do gruntu, robimy to na przełomie kwietnia i maja. Posiadając ciepły inspekt, nasiona możemy wysiewać już w marcu, jeżeli nie to w kwietniu do zimnego inspektu. Nasiona wysiewamy rzędowo, kiełkują do kilkunastu dni. Gdy siewki posiadają 2-3 liście możemy przystąpić do pikowania. Młode sadzonki wysadzamy na miejsce stałe w drugiej połowie maja. Pamiętajmy, aby zachować odpowiednią odległość między roślinami, zależnie od odmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *