Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze ze smogu

rośliny oczyszczające powietrze ze smogu

W ostatnich latach każdy z nas mógł się przekonać, że polskie powietrze nie należy do najczystszych w Europie. Jest wręcz odwrotnie. Otóż najświeższe dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska są bardzo alarmujące.

Okazało się bowiem, iż zajmujemy pierwsze miejsce w wysokości stężenia benzopirenu i nie jest to wcale powód do jakiejkolwiek dumy. Również wysokie jest stężenie pyłu zawieszonego. Z takim smogiem zmagają się mieszkańcy Krakowa, Warszawy, a także wielu innych miast. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego ten problem jeszcze bardziej przybiera na sile. Dlatego naprawdę warto trochę sobie pomóc w walce ze smogiem. Jak? Otóż w oczyszczeniu powietrza w domowych warunkach pomogą rośliny. Z tego też względu warto postawić na parapecie odpowiednie rośliny. Jakie?

Wężownica, Sansevieria trifasciata
Roślina ta w zasadzie jest bardzo prosta w uprawie, gdyż podlewamy ją dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce jest sucha. Jest tak, ponieważ tak, jak kaktus gromadzi wodę w części naziemnej. Jeśli jednak przedobrzymy z wodą , roślina zacznie gnić od korzenia. W zimie roślinkę tą podlewamy raz na dwa miesiące. Jeżeli chodzi o jej rozmnażanie to wystarczy, jak odetniemy liść, podzielimy go na trzy części i włożymy do suchej ziemi, a następnie poczekamy aż się przyjmie. Pamiętajmy tylko, gdzie był dół, a gdzie góra liścia, jak będziemy umieszczać go w ziemi. Absolutnie nie nawozimy jej. Dlaczego jest tak szczególna dla nas? Dlatego, że produkuje ona tlen nocą.

Źródło: pixabay.com

Palma Areka, Chrysalidocarpus Lutescens
Palma ta również jest mało wymagająca, podlewamy ją trochę częściej niż wężownicę. Pamiętajmy jednak, że bardzo ważne jest, aby na podstawce zawsze była woda, natomiast jej liście zraszamy raz w tygodniu wodą, dzięki czemu myjemy je i usprawniamy przez to proces fotosyntezy. Roślinka ta stale produkuje tlen.
Epipremnum złociste, Epipremnum aureum
Tak samo jak jej poprzedniczki roślina ta usuwa toksyny z naszego domu. Jej uprawa jest dziecinnie prosta, gdyż wystarczy tylko, jak podlejemy ją kiedy ma sucho. Jeżeli ją przelejemy możemy doprowadzić do brązowienia liści. Wcale nie musi stać w słońcu, gdyż nadaje się do cienistych pomieszczeń. Jest rośliną pnącą, dlatego warto ją przycinać, by ładnie się rozkrzewiała. Roślinka ta ma tylko jedną jedyną wadę. Jaką? Otóż jest rośliną trującą dla kotów, psów i dzieci. Z tego też względu należy umieścić ją poza zasięgiem tych ciekawych świata istot.
Paprotka
Paprotka jest jedną z najbardziej popularnych i pospolitych roślin doniczkowych. Jest naszym cichym sprzymierzeńczą w walce ze smogiem. Prócz wchłaniania szkodliwych związków, nawilża również powietrze. Roślinka ta wydziela bardzo dużo tlenu, dlatego też zalecane jest hodowanie paproci w sypialni, jak również ustawienie jej nad telewizorem bądź ekranem komputera.

Źródło: pixabay.com

Dracena
Dracena jest bardzo łatwą rośliną w uprawie, która pasuje do niemalże każdego wnętrza, zarówno do tego nowoczesnego, jak i minimalistycznego. Jednak z dracen powinniśmy zrezygnować, jeżeli mamy koty, które lubią podgryzać tę roślinę. Dracena jest trująca!
Skrzydłokwiat
Roślina ta zdobi nasze mieszkania nie tylko bujnymi liśćmi, ale także ozdobnymi kwiatkami. Prócz ładnego wyglądu skrzydłokwiat usuwa znaczną część trujących substancji, znajdujących się w dymie tytoniowym, smogu, alkoholu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *