Przycinanie drzewek owocowych jesienią – jak to się robi?

drzewka przycinanie

Idzie jesień, to czas dużych porządków w ogrodzie. W tym okresie przycinany również drzewa owocowe, ale nie zawsze wiemy jak poprawnie wykonać ten prosty zabieg. Tutaj dowiesz się jak przycinać drzewa owocowe i które gatunki drzew tniemy jesienią.

Po co przycina się drzewa owocowe?

Wykonujemy to po to, aby owoce wydawane przez drzewa były dorodne, duże i zdrowe. Oprócz tego chronimy drzewo przed drobnieniem owoców, dziczeniem oraz uwalniamy je od ryzyka chorób.

Które drzewa owocowe przycinamy we wrześniu i październiku?

Orzech włoski – przycinamy, kiedy opadną już liście i owoce. Wtedy krążenie soków w roślinie jest najsłabsze. Pamiętajmy jednak, że orzecha włoskiego przycinamy dopiero 4 lata po zasadzeniu. Co więcej, orzech nie lubi przycinania, więc wycinamy tylko te gałęzie, które są chore, uschnięte lub połamane. A i jeszcze jedna ważna wskazówka, orzech owocuje najlepiej na gałęziach rosnących niemal poziomo, te w pionie dają słaby owoc.

Grusze, śliwy i jabłonie – tutaj cięcie wykonujemy w celu prześwietlenia korony. Najlepszym terminem do przycinania tych drzew owocowych jest początek sierpnia i początek września. Późniejsze przycinanie jest niewskazane, ponieważ może spowodować przemarznięcie drzewka.

Agrest i porzeczka – to dwa krzewy owocowe, które możemy przycinać przez całą jesień, ponieważ już w sierpniu są w stanie spoczynku.

Maliny – przycinamy tylko maliny jesienne, które dają owoce od sierpnia do października. Pędy wycinamy w listopadzie. Dzięki temu zabiegowi unikniemy rozwojowi grzyba, który powoduje zamieranie malin.

Winorośl – niektórzy delikatnie przycinają winorośle jesienią, aby później łatwiej było zabezpieczyć ją przed mrozem. Główne cięcie winorośli powinniśmy wykonać wiosną.

Cięcia na obrączkę

Polega ono na obcięciu gałęzi jak najbliżej pnia. Wtedy rana szybko się goi. W ten sposób przycinamy gałęzie grusz, jabłoni oraz grusz.

Cięcie na czop

Tego typu cięcie wykonujemy 10 – 15 cm od pnia. Tego typu cięcie wykonujemy tuż po owocowaniu. Z tak przyciętej gałęzi wyrosną młode pędy, które odmłodzą koronę.

przycinanie drzewek

źródło: pixabay.com

Ochrona ciętej gałęzi

Ścięta gałąź jest narażona na choroby i ataki grzybów oraz pleśni. Aby temu zapobiec, powinniśmy posmarować ścięte konary, które mają grubość powyżej 1 cm maścią ogrodniczą z preparatem grzybobójczym.

Co zrobić ze ściętymi gałęziami?

Ścięcie gałęzi to nie problem, większy problem mamy później ze ściętymi gałęziami. Nie zawsze wiemy, co można z nimi zrobić. To my już podpowiadamy, warto zaopatrzyć się w rozdrabniacz do gałęzi.

Dzięki niemu w moment pozbędziemy się ściętych gałęzi. Rozdrobnione drewno możemy wrzucić do kompostownika lub wysuszyć je i wykorzystać jako opał.

Pamiętaj!

Nie wolno wypalać jesiennych gałęzi, ani zebranych liści. Grozi za to mandat.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *