Plantacja choinek, czy to się opłaca?

Koniec roku to najbardziej dochodowy interes dla sprzedawców choinek. Jest tak, dlatego że przecież nikt nie wyobraża sobie swojego domu bez bogato ozdobionej choinki. Przed świętami choinkowy interes kwitnie. Pewnie zastanawiacie się, czy opłaca się założyć plantację choinek?

 Plantacja choinek, czy to się opłaca?

Do takich najpopularniejszych odmian choinkowego drzewka należą świerk pospolity oraz jodła kaukaska, zdecydowanie mniej w naszych domach można spotkać sosnę. W ubiegłym roku ceny choinek wahały się od ok. 40 – 150 zł za świerk, do 80 – 300 zł za jodłę. Ceny tych drzewek są tak zróżnicowane, gdyż zależą od ich rozmiarów. Największe drzewka osiągają wysokość od 2,7 do nawet 3 metrów. W naszych, polskich domach zdecydowanie najpopularniejsze są jednak te nieco mniejsze, mierzące ok. 2 metrów.
Na pewno każdy z nas kto kupuje co roku na święta żywą choinkę zauważył, że od kilku lat mamy taką tendencję, iż gorsze jakościowo choinki tanieją, a te lepsze drożeją. Dlaczego tak jest? Ano dlatego, że coraz więcej klientów jest zainteresowanych lepszymi jakościowo gatunkami. Z czego to wynika? Z tego, że taka droższa choinka jest wytrzymalsza i gubi znacznie mniej igieł.
Wytrzymałość świątecznego drzewka ma bardzo ogromne znaczenie dla nas. Otóż świerk w warunkach domowych już po ok. 2 tygodniach zaczyna gubić pierwsze igły. Natomiast jodła może wytrzymać w dobrej formie nawet do lutego. Niska popularność sosny wynika właśnie z tego, że spośród tych trzech rodzajów choinek igły zaczyna gubić jako pierwsza.
Żródło: pixabay.com

Żródło: pixabay.com

Jak uprawia się świąteczne drzewka?

Otóż najbardziej bezproblemowy pod tym względem jest świerk. Nie potrzebuje on dobrej ziemi, ani przesadnie opieki. Z jodłą jest znacznie więcej zachodu, gdyż wymaga zabiegów pielęgnacyjnych przez dziesięć miesięcy w roku. Zabiegi te to m.in., nawożenie, opryskiwanie i usuwanie chwastów. Poza tym wymaga również wilgotnego powietrza i łagodnych zim, dlatego też jej uprawa w Polsce najlepiej udaje się tylko nad morzem. Z tego wszystkiego śmiało można wywnioskować, że cały czas najpopularniejszym rodzajem choinki pozostaje u nas świerk.

Czy plantacja choinek opłaca się?

Tematem tego artykułu jest oczywiście pytanie, czy plantacja choinek opłaca się. Aby odpowiedzieć na to pytanie rozmawiałam z takim sprzedawcą choinek, który ma własną plantację tych drzewek. Zadałam mu pytanie, ile na jednym drzewku jest w stanie zarobić sprzedawca?
Powiedział mi oczywiście nie zdradzając dokładnych kwot, że przeciętna marża to przeważnie ok. 30 – 40 procent. Cena choinki w hurcie także wynosi przeważnie ok. 30 procent jej końcowej ceny. Waha się ona w zależności od aktualnego stosunku popytu do podaży.
Podsumowując cały ten artykuł chyba śmiało można stwierdzić że plantacja choinek opłaca się. Wiadomo jest, że jeden rok będzie lepszy inny natomiast gorszy, ale choinki na święta sprzedawały się, sprzedają i będą sprzedawać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *