Ostatnie porządki w ogrodzie, czyli październik w ogrodzie

porządki w ogrodzie

Zimne dni zaskoczyły ogrodników, jednak nie dajmy zaskoczyć się zimie i już teraz zacznijmy porządkować nasz ogród. Przed zimą czeka nas wiele obowiązków, musimy dobrze zadbać o nasz ogród przed zimą.

Październikowe porządki w rabatach

Nasze rabaty wymagają sprzątnięcia pozostałości po roślinach jednorocznych i oczywiście z chwastów. Po usunięciu wszystkiego, nasze rabaty nawozimy, do tego celu możemy wykorzystać już gotowe nawozy, obornik czy też kompost.

Sprzątanie rabat roślin wieloletnich wymaga przycięcia i usunięcia części nadziemnych. Jeżeli chcemy, aby nasz ogród ładnie wyglądał także jesienią, możemy zostawić zaschnięte kwiatostany lub owocostany. Usunięcia i najlepiej spalenia wymagają części roślin, u których zauważyliśmy objawy jakiejś choroby.

porządki w ogrodzie

źródło: pixabay.com

Oczko wodne, trawnik, czyli jak sprzątamy ogród przed zimą?

Jeżeli w naszym oczku wodnym znajdują się rośliny, które nie są odporne na mrozy, musimy wstawić je do domu, aby swobodnie mogły przezimować. Jesień jest okresem, kiedy spada wiele liści, dlatego warto na naszym oczku wodnym rozłożyć siatkę, aby móc je swobodnie sprzątnąć.

Największym zagrożeniem dla naszego trawnika jesienią są właśnie liście, dlatego musimy je regularnie sprzątać. Liście, które osadzają się na naszym trawniku, mogą zacząć gnić i tym samym prowadzić do wielu chorób trawnika. Jeżeli więc zależy nam, aby nasz trawnik wyglądał ładnie jesienią, dbajmy o niego już teraz. Niezapominajmy także o koszeniu naszej trawy, jednak nie za krótko! Ostatnie koszenie wykonujemy pod koniec października, ewentualnie na początku listopada.

porządki w ogrodzie

źródło: pixabay.com

To jeszcze nie koniec, czyli podlewanie roślin jesienią

Nie tylko porządki są ważne, przed pierwszymi przymrozkami musimy jeszcze podlewać nasze rośliny. Rośliny dwuletnie, czy też zimozielone krzewy potrzebują obfitego podlania przed zimą. Taki zabieg powoduje, że rośliny mają dostarczona odpowiednią ilość wody i wtedy kiedy nie ma przymrozków, mogą pobierać ją z gleby.

One Response to “Ostatnie porządki w ogrodzie, czyli październik w ogrodzie”

  1. Klusdesign.pl

    Jeszcze przed zimą warto rozważyć zamontowanie oświetlenia LED. Chociaż oświetlenie to jest potrzebne szczególnie latem to także zimą może być bardzo praktycznym rozwiązaniem. Szczególnie zamontowanie profili LED wzdłuż ogrodzenia, czy tez na fasadzie budynku.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *