Jakie odmiany goździków warto zasadzić w przydomowym ogrodzie?

Goździki są jednymi z najtrwalszych kwiatów ciętych, dlatego też są jednymi z najczęściej uprawianych w ogródku. Mogą być roślinami jednorocznymi, dwuletnimi oraz bylinami. Zobaczmy więc jakie odmiany warto zasadzić w naszym ogródku.

Wszystkie z odmian goździków preferują stanowisko słoneczne oraz przepuszczalną glebę, w której będzie znajdować się duża zawartość piasku i wapnia. Są to rośliny, które dobrze znoszą suszę, ponieważ ich liście naturalnie są pokryte woskowym nalotem, co chroni je przed utratą wody. Goździki są łatwe w uprawie i odporne na nasz klimat.

Jakie odmiany goździków do ogródka?

Goździk ogrodowy – wysokość kwiatów oraz ich barwa różnią się w zależności od odmiany. Kwiaty mogą być czerwone, białe, różowe bądź mieszane. Z jednej łodygi może wyrosnąć jeden, a nawet kilka kwiatów. Kwiaty tej rośliny mają bardzo przyjemny zapach.

W gruncie możemy uprawiać go jako roślinę jednoroczną bądź dwuletnią.

Przy uprawie jednorocznej nasiona wysiewamy do półciepłego inspektu w marcu i na stałe z początkiem maja. Przy uprawie dwuletniej nasiona wysiewamy do gruntu od maja do czerwca – siewki pikujemy, gdy mają 3-4 liście Do gruntu wysadza się je pod koniec lipca z początkiem sierpnia. Zakwitną następnego roku.

Goździk brodaty – możemy spotkać go w różnych kolorach. Mogą występować jako niewielkie pojedyncze lub pełne pachnące kwiaty, które będą zebrane w kilka lub kilkanaście kwiatostanów na szczycie sztywnego dość grubego pędu. Powinien znaleźć się na stanowisku słonecznym, a jego podłoże powinno być gliniasto-piaszczyste o stałej wilgotności. Uprawiamy go przeważnie z nasion.

Nasiona wysiewamy do inspektu, od maja do czerwca, a siewki pikujemy, gdy mają 3-4 liście. Do gruntu wysadzamy pod koniec lipca lub z początkiem sierpnia.

Goździk chiński – możemy znaleźć go w takich samych barwach jak ogrodowego i brodatego. Tworzy on spore pojedyncze bądź pełne bezzapachowe kwiaty, które zebrane są na szczycie sztywnej rozgałęzionej łodygi. Powinien znaleźć się na słonecznym stanowisku, nie ma dużych wymagań co do gleby.

Przy uprawie gruntowej wysiewamy nasiona do ciepłego inspektu w marcu-kwietniu, a do gruntu wysadzamy na początku maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *