Lubczyk – uprawa, wysiew, pielęgnacja

uprawa lubczyk

Lubczyk to wysokie, wieloletnie zioło z ciemno – zielonymi liśćmi oraz zielonkawo – żółtymi kwiatami. Lubczyk ogrodowy potrafi osiągnąć wysokość nawet od 0,5 m do 1,5 m. Uprawiany jest na szeroką skalę w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jakie?

Właściwości lubczyku

Tak więc lubczyk ogrodowy jest rozgrzewającym i odżywczym ziołem dla układu trawiennego i oddechowego. Leczy on m.in., niestrawności, słaby apetyt, wzdęcia, gazy, kolkę oraz zapalenie oskrzeli. Ma również właściwości moczopędne i przeciwgrzybicze, dlatego często jest stosowany na dolegliwości układu moczowego. Zioło to jest idealne dla pań, gdyż pobudza krwawienie miesiączkowe i łagodzi bóle menstruacyjne. Jego właściwości rozgrzewające poprawiają słabe krążenie krwi w obrębie organizmu.

Ze względu na tak liczne i pozytywne właściwości zdrowotne lubczyk powinniśmy mieć zawsze w zasięgu ręki. Dlatego też mając to na uwadze w tym artykule powiem, jak uprawiać lubczyk zarówno w ogrodzie, jak i w doniczce.

Jak uprawiać lubczyk w ogrodzie?

Zatem lubczyk ogrodowy najlepiej rośnie na ciepłych, słonecznych stanowiskach, choć z pewnością poradzi sobie także w miejscach pół cienistych oraz w cieniu. Najlepsze dla lubczyka są gleby lżejsze, przepuszczalne, dobrze uprawione i spulchnione, niezbyt zwięzłe i żyzne, o dużej zawartości składników pokarmowych, próchnicy i wapnia. Lubczyk nie urośnie na glebach suchych, zlewnych, gliniastych, kwaśnych i jałowych. By lubczyk zimą nie przemarzł, warto przed nastaniem mrozów obsypać roślinę niewielkim kopczykiem z kompostu lub słomiastego obornika.
Nasiona lubczyka wysiewa się bez pośrednio do gruntu tuż po ich zbiorze – w sierpniu lub późną jesienią przed nastaniem mrozów, w październiku, na głębokość 2 – 3 cm. Nasiona można siać w podanych terminach także na rozsadniku – wtedy młode rośliny wysiane w sierpniu sadzimy na miejsce stałe wczesną wiosną, a te z siewu późno jesiennego – latem. Rośliny należy systematycznie podlewać i nawozić oraz spulchniać i odchwaszczać ziemię wokół nich.

lubczyk uprawa

źródło: pixabay.com

Jak uprawiać lubczyk w doniczce?

Żeby lubczyk dobrze rósł skrzynki lub doniczki należy odpowiednio przygotować. Na dnie naczynia powinna znaleźć się warstwa drenażu – około 2 – 3 cm np. kamyków. Na tę warstwę należy wysypać ziemię – może to być tzw. uniwersalna ziemia, a dla lepszych efektów uprawy można ją wymieszać z kompostem. Do tak przygotowanego naczynia sieje się nasiona lub sadzi się sadzonki. Gdy urosną należy je przesadzić do większych doniczek, wtedy lepiej rosną. W pierwszym etapie lubczyk należy często podlewać, a kiedy podrośnie, wystarczy podlewanie dwa, trzy razy na tydzień. Lubczyk potrzebuje dużo wilgoci i dlatego nie można go przesuszać. Można podlewać go wodą prosto z kranu, ale lepiej będzie rósł podlewany wodą odstawioną w konewce na 24 godziny. Lubczyk najlepiej rośnie w temperaturze od 15 do 20 stopni, na nasłonecznionym stanowisku. Doniczki z lubczykiem należy systematycznie odwracać, tak żeby był równomiernie oświetlony z każdej strony. Lubczyk lubi też świeże powietrze, natomiast nie lubi przeciągów i gwałtownych zmian temperatury. Dobrym momentem na siew nasion jest początek marca. A jeśli chcemy mieć świeży lubczyk zimą, to wysiewamy je latem. W ten sposób smakiem lubczyka będziemy się cieszyć przez cały rok. Na początku maja nasz lubczyk  możemy wystawić na balkon lub taras, ale ważne jest żeby był on w zacisznym miejscu i nie od strony ulicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *