Kwiat Gwiazda Betlejemska – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Słysząc określenie Gwiazda Betlejemska zaraz przychodzi mi na myśl przepiękna roślina doniczkowa, która kwitnie zimą. Jest tak, gdyż kwiat Gwiazdy Betlejemskiej coraz częściej jest „żywą” dekoracją naszych domów w Święta Bożego Narodzenia. Zatem, jak wygląda taka roślinka i jak o nią dbać?

Tak więc jest to niewielka roślina doniczkowa, gdyż odmiany, które uprawiamy w domach mają maksymalnie 50 centymetrów wysokości. Jest ona dostępna w dwóch wersjach, to znaczy jedno-pędowej i wielopędowej. Na samej górze każdego pędu zazwyczaj pojawia się niepozorny kwiat, który otoczony jest szczytowymi liśćmi pod kwiatostanowymi. Są one przebarwione na ciemnoczerwony, biały bądź kremowy kolor z odrobiną żółtego odcienia. Nieco niżej ułożone skrętoległe liście są natomiast ciemnozielone. Większość z nas zapewne chce, cieszyć swoje oczy widokiem Gwiazdy Betlejemskiej znacznie dłużej niż do Nowego Roku, dlatego też mając to na uwadze to w tym artykule powiem, jak dbać o Gwiazdę Betlejemską?
gwiazda betlejemska

Źródło: pixabay.com

Jak pielęgnować i przechowywać Gwiazdę Betlejemską?
Gwiazda Betlejemska w trakcie trwania kwitnienia potrzebuje dość dużo światła, temperatury, która waha się w granicach od około 18 do 21 stopni Celsjusza i miejsca, które absolutnie nie jest narażone na żadne przeciągi. Poza tym roślinka ta wymaga regularnego podlewania. Uwielbia ona też, kiedy delikatnie zrasza się ją wodą. Owa roślinka powinna stać, jak najbliżej okna, ale absolutnie nie powinna stać za blisko grzejników. Naprawdę łatwo jest pielęgnować ją przez kilka miesięcy, ale za to znacznie trudniej zachować do następnego Bożego Narodzenia. Dlatego też jeżeli chcemy, by za rok wyglądała tak samo pięknie to po przekwitnięciu, powinniśmy przyciąć wierzchołki pędów na wysokość 15 centymetrów. Do maja koniecznie ta roślina doniczkowa powinna przejść okres spoczynku. Wtedy to przenosimy ją do możliwie chłodnego pomieszczenia i znacznie ograniczamy podlewanie. Natomiast w czerwcu przesadzamy w świeżą ziemię, która jest lekka i próchnicza, a następnie zasilamy, co tydzień nawozem i bardzo obficie podlewamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *