Jaki gryzoń atakuje twój ogród? [ZDJĘCIA]

Każdy gryzoń w inny sposób atakuje nasz ogród, dlatego też warto dowiedzieć się, co charakteryzuje danego gryzonia. Aby ułatwić wam rozpoznanie gryzonia, w artykule znajdziecie zdjęcia, które pomogą w odróżnieniu szkód jakie mogą zrobić.

Jaki gryzoń atakuje twój ogród?

Karczownik ziemnowodny

gryzonie

źródło: gwentwildlife.org

Karczownik ziemnowodny ma szeroką i grubą głowę, a jego pysk jest tępo zakończony, uszy jego są małe schowane we włosach. Ma szaro lub ciemnobrunatny kolor grzbietu i jaśniejszy szary brzuch. Żeby rozpoznać, czy to on zaatakował nasz trawnik, musimy zobaczyć, jak duże ubytki są w naszej glebie, karczownik ziemnowodny odgryza duże kęsy gleby. Formuje on płaskie kopczyki oddalone od wlotu o 10-30 cm.

Nornik polny

szkody grzyonie

źródło: baumarkt.de

Ten gryzoń zimą przemieszcza się pod śniegiem i dociera do pni drzew, obgryza korę do wysokości pierzyny śnieżnej. Norę jego tworzą liczne korytarze ziemne, szpich i gniazdo o średnicy 10- 20 cm.

Mysz polna

szkody gryzoń

źródło: PestKill.org

Jest najłatwiejsza do rozpoznania, nie usypuje ona bowiem kopczyków na powierzchni ziemi, a drąży podziemne korytarze. Korytarze przez nią wydrążone mają przekrój kołowy o średnicy 3 do 4 cm.

Kret

kret szkody

źródło: Bauen.de

Nie możemy także zapomnieć o naszym najczęstszym wrogu krecie, kopczyki w odróżnieniu od innych gryzoniu ukopuje bardziej czubate kopczyki. Tunel kreta ma większą wysokość niż szerokość, jeżeli nadal nie jesteśmy pewni, czy mamy do czynienia z kretem, czy karczownikiem, wystarczy odkopać kawałek tunelu, jeżeli po 6 godzinach będzie odbudowany mamy do czynienia z karczownikiem, a nie kretem (kret nigdy nie odtwarza zniszczonego chodnika).

Kiedy twoja trawa po ataku gryzonia nie wygląda już tak dobrze, potrzebne będzie zasianie nowej.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *