Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

ślimak

Ślimaki to jedna z najliczniejszych i najbardziej zróżnicowanych grup mięczaków zaliczana niekiedy do podtypu muszlowce. Pełnią one bardzo ważną pożyteczną rolę w przyrodzie, a niektóre z nich objęte są ochroną. Ślimaki mogą również wyrządzić poważne szkody na działkach i w ogrodach poprzez objadanie różnych części roślin, a szczególnie młodych pędów, korzeni i kwiatostanów. Dlatego też mając na uwadze szkodliwe działanie ślimaków w ogrodzie, warto poznać kilka sposobów na ich zwalczenie. Oto one:

Jak zwalczyć ślimaki w ogrodzie?

1. Stosowanie pułapek z wapna gaszonego

W pobliżu roślin wieczorami warto wysypywać „ścieżki” z wapna gaszonego. Zabieg można powtarzać dwukrotnie lub trzykrotnie w jednogodzinnych odstępach. Wapno gaszone podczas kontaktu z ciałem ślimaka powoduje poparzenie i w rezultacie jego śmierć. Średnia dawka to ok. 3 – 4 kg na 100 mkw.

2. Pułapki piwne

Zimą można wkopywać pojemniki, w które nalewa się piwa będącego smakołykiem dla ślimaków. Pojemniki powinny być na tyle duże, aby ślimaki mogły się w nich potopić.
zwalczanie ślimak

źródło: pixabay.com

3. Gnojówka z piołunu

Spryskiwanie roślin gnojówką z piołunu odstrasza szkodniki. Preparat wytwarza się rozdrabniając surowiec i zalewając go wodą w proporcji 1 : 5 lub 1 : 10 (np.: 0,5 kg ziela piołunu na 5 l wody). Po 3 – 4 tygodniach, uwzględniając oczywiście mieszanie gnojówki co 1 – 2 dni, preparat powinien sfermentować i nadawać się do użycia. Za pomocą opryskiwacza nanosimy gnojówkę na powierzchnię liści roślin, chroniąc je tym samym przed ślimakami i innymi szkodnikami.

4. Preparaty chemiczne na ślimaki

* Ślimak 04 GB 200, środek ślimakobójczy o działaniu kontaktowym i żołądkowym w formie granulowanej. Środek należy rozsypywać w miejscach żerowania szkodników (np.: w międzyrzędziach w warzywniku). Nie jest toksyczny dla ludzi i pszczół;
 * Bayer Mesurol Alimax 02 Rb, działający podobnie jak powyższy środek, można używać również w niskich temperaturach. Dość szybko wchodzi w reakcję, powodując, że ślimaki nie pozostawiają za sobą śluzu;
 * NEMASLUG – preparat zawierający nicienie, które wnikają w ciała ślimaków powodując ich powolną śmierć. Ślimaki po 3 – 5 dniach od zaatakowania przez nicienie przestają się odżywiać a po 1 – 2 tygodniach giną; preparat stosuje się podlewając lub spryskując rośliny;
ślimak

źródło: pixabay.com

 * Żel przeciw ślimakom 1000 ml/Unichem – bezzapachowy żel, który umieszcza się w wokół roślin. Tworzy nieprzystępną osłonę, chroniącą przed mięczakami;
* Femanga Schneckenstopp – preparat na ślimaki żerujące w oczku wodnym, stawie lub w akwarium. Preparat nie ma negatywnego wpływu na ryby, po jego zastosowaniu należy tylko wymienić ok. 30% wody w zbiorniku.

5. Ręczne wyłapywanie ślimaków

Alternatywą pozostaje jeszcze zbieranie ślimaków i likwidacja lub wypuszczenie ich na terenach odległych. Przy zbieraniu warto posłużyć się wabikami, czyli plastrami buraków, marchwi, ziemniaków czy też kapusty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *