Jak zwalczać szarą pleśń na winogronie?

pleśń szara

Szara pleśń to choroba powszechnie występująca na wielu gatunkach roślin. Do wyjątków nie należą także winorośle, które również porażone są przez grzyba Botrytis cinerea. W programie ochrony roślin sadowniczych są jednak środki chemiczne do walki z tą chorobą. Jakie?

Zacznijmy jednak od początku, jak już mówiłam szara pleśń to grzyb, który występuje na wielu gatunkach roślin. Najczęściej atakuje odmiany winorośli właściwej. Objawy porażenia występują zarówno na częściach zielonych, jak i zdrewniałych. Grzyb jest najczęściej widoczny i wyrządza największe szkody na owocach. Choroba ta wymaga wysokiej wilgotności powietrza i umiarkowanie wysokiej temperatury. Objawy na młodych latoroślach i liściach występują raczej rzadko; przeważnie podczas wyjątkowo korzystnych warunków do rozwoju grzyba. Na liściach są to duże plamy, otoczone jaśniejszą, żółtozieloną obwódką. Tkanka w miejscu plam wysycha, brunatnieje i pokrywa się delikatnym nalotem grzybni i zarodników konidialnych. Podczas kruszenia wyschniętych liści unosi się biało popielaty pyłek. Opanowane przez chorobę kwiatostany brązowieją i zasychają. Objawy choroby występują często na niedojrzałych owocach. Gniją przeważnie owoce odmian o zwartych gronach, źle przewietrzanych. Psujące się jagody mają kolor brązowy z siwobiałym nalotem grzybni. Gnicie owoców występuje bardzo często w okresie dojrzewania.

szara pleśń winogrono

źródło: pixabay.com

Jak można zwalczyć szarą pleśń na winogronie?
Podstawą naturalnych sposobów ochrony krzewów przed szarą pleśnią jest przede wszystkim wytworzenie bardziej suchego ekoklimatu winnicy: wyższe prowadzenie krzewów, nie przeciążanie ich zbyt dużą liczbą latorośli, staranne cięcie „zielone”, stosowanie rusztowań szpalerowych itp.
A, co zatem z chemicznym sposobem ochrony krzewów winorośli? Jakie opryski stosować?
Najczęściej polecany jest Polyversum WP jest to środek biologiczny. W swoim składzie zawiera innego grzyba – Pythium oligandrum, który pasożytuje na Botrytis cinerea, sprawcy szarej pleśni. Jednocześnie grzyb zawarty w Polyversum WP jest bezpieczny dla roślin i ludzi. Dzięki Polyversum WP nie musimy od razu sięgać po chemiczne środki grzybobójcze. Jest to niezwykle istotne, ponieważ dzięki Polyversum WP możemy zlikwidować objawy szarej pleśni szybko i w naturalny sposób. Dzięki nietoksyczności środka można go stosować nawet krótko przed zbiorem owoców. Opryski na szarą pleśń Polyversum WP są stosowane od niedawna na szerszej palecie roślin, wcześniej był on stosowany głównie na truskawkach.
pleśń szara

źródło: pixabay.com

Obecnie za pomocą tego środka możliwe jest zwalczanie szarej pleśni na malinach, porzeczce, czereśni, gruszy, papryce, kapuście, pelargoniach, różach, a nawet na trawnikach, czy też winorośli. Opryski przeciw szarej pleśni można również wykonać fungicydami chemicznymi, takimi jak: Amistar 250 SC, Kaptan 50 WP, Signum 33 WG i Topsin M 500 SC. Przy dawkowaniu należy zawsze trzymać się odpowiednich wytycznych na etykiecie i instrukcji stosowania. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zastosowaliśmy odpowiednią dawkę środka ochrony w odpowiednim czasie.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *