Jak założyć ogród warzywny na balkonie- krok po kroku

ogródek warzywny balkon

Nawet jeśli mieszkamy w bloku, to nie musimy rezygnować z własnoręcznie wyhodowanych pomidorów czy też rzodkiewki. Jak tego dokonać? W tym artykule postaram się pokrótce wyjaśnić jak założyć ogród warzywny na balkonie.

Aby cieszyć się świeżymi warzywami prosto z krzaczka, nie trzeba mieć działki czy ogródka. Niektórym roślinom wystarczy nawet parapet, inne natomiast potrzebują miejsca na balkonie. Wystarczy tylko odpowiednio wcześnie się do tego zabrać.

Jakie warzywa można uprawiać na balkonie?

Jakie rośliny możemy uprawiać w warunkach domowych? Otóż prawie wszystkie! Na pewno nie nadają się do tego warzywa o rozbudowanym systemie korzeniowym, takie jak buraki czy też marchew. Więcej przestrzeni potrzebują także ziemniaki, kapusta, dynia, szpinak i szparagi. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby uprawiać pomidory, paprykę, ogórki, sałatę, fasolę lub groszek. Do balkonowego ogródka nadają się także niektóre odmiany truskawek. Zioła jadalne, takie jak: bazylia, kolendra, oregano, mięta lub szczypiorek. Możemy hodować nawet, gdy miejsce na doniczki i skrzynki mamy tylko na parapecie.

Plusy i minusy warzywnika na balkonie

Niezaprzeczalną korzyścią domowych upraw jest to, że mamy większą kontrolę nad jakością ziemi. Mniejsze jest także ryzyko, że nasze rośliny zaatakują chwasty bądź owady. Z drugiej strony jednak, o wiele bardziej trzeba dbać o nawożenie ziemi, ponieważ szybciej ulega ona wyjałowieniu. Dlatego najlepiej szukać takiej przeznaczonej specjalnie do uprawy warzyw. Częściej, niż w przypadku zwykłych ogródków czy działek, należy podlewać rośliny, szczególnie w upalne i bardzo słoneczne dni, rano i wieczorem.
ogródek warzywny balkon

źródło: pixabay.com

Gdzie założyć?

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z balkonowym ogrodnictwem, zastanówmy się, czy rośliny będą miały tam odpowiednie warunki rozwoju. Bardzo ważne jest dobre nasłonecznienie, dlatego trudno liczyć na sukces, jeśli nasze mieszkanie wychodzi na północ. Negatywny wpływ ze względu na spaliny na uprawy ma także bliskość ruchliwych jezdni.

Od czego zacząć?

Przełom marca i kwietnia to dobry czas na przygotowanie sadzonek, które już niedługo będą mogły trafić na balkon. W tym czasie powinno się siać m.in., pomidory, groszek, jarmuż, koper, paprykę, roszponkę, rukolę, rzodkiewkę, sałatę i seler naciowy, a także zioła, takie jak: bazylia, cząber, estragon, kolendra, lubczyk, majeranek, melisa, mięta czy rozmaryn. Z sadzeniem truskawek najlepiej poczekać do maja, gdy minie ryzyko nocnych przymrozków. Nasiona lub gotowe sadzonki kupujmy w sklepach ogrodniczych. Te dostępne w supermarketach często nie nadają się do dłuższej uprawy i mogą być zainfekowane chorobami. Na początek najlepiej wybrać rośliny łatwe w uprawie. Należą do nich między innymi pomidory, które są bardzo odporne na czynniki zewnętrzne. Potrzebują one tylko dużej ilości światła oraz wzbogacenia ziemi kompostem. Małe wymagania ma także papryka, koper ogrodowy, fasola, szczypiorek i roszponka. Uprawę rzodkiewek, ogórków czy sałaty zaleca się bardziej doświadczonym ogrodnikom. Również kolendra może sprawiać kłopoty, ponieważ trzeba ją często podlewać i regularnie usuwać kwiatostany, które utrudniają jej wzrost. Jest też podatna na choroby wywołane grzybami.
balkon ogród warzywny

źródło: pixabay.com

Kilka zasad

Gdy zdecydujemy się jaki gatunek rośliny pojawi się na naszym balkonie, poszukajmy odpowiednich doniczek. Warzywa potrzebują większych i głębszych donic oraz skrzynek niż zioła. Jeśli zamierzamy wystawić je na balkon, zadbajmy, żeby były wykonane z wytrzymałych materiałów i odpowiednio ciężkie, dzięki czemu nie przewrócą się pod wpływem wiatru. Do roślin pnących, przydadzą się nam także tyczki czy drabinki, które wetknięte w ziemię, ułatwią im wzrost. Nie zapominajmy o podstawkach, które zapobiegną przeciekaniu wody i zalaniu balkonu sąsiada. Nie wszystkie rośliny dobrze znoszą swoje sąsiedztwo. Dlatego nie powinno się uprawiać cebul i czosnku w pobliżu fasoli, ziół obok ogórków, bazylii niedaleko majeranku czy pietruszki blisko sałaty. Mogą one bowiem hamować wzrost „sąsiada”. Korzystne zestawienia to m.in.: ogórki – fasola, rzodkiewka, koper; sałata – ogórki, rzodkiewki i truskawki; mięta – groch i fasola, czosnek i cebula – cząber.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *