Jak pędzimy hiacynty w styczniu?

Chcąc już w styczniu poczuć się jak wiosną i to nie tylko ze względu na warunki pogodowe, wystarczy, że zaczniemy przygotowania roślin do naszego ogrodu.

Jak przygotowujemy się do pędzenia hiacyntów?

W sklepach możemy znaleźć cebulę hiacyntów, które zostały przygotowane do pędzenia. Od pozostałych cebulek różnią się swoją wysoką jakością, wielkością, zdrowiem. Przed sprzedażą przez kilka tygodni powinny być trzymane w wysokiej temperaturze, aby jak najbardziej sprawdziły się do pędzenia. Jeżeli cebulki spełnią wszystkie te warunki, możemy mieć pewność, że pędzenie hiacyntów zakończy się sukcesem. Kiedy już zaopatrzymy się w cebulki, powinniśmy poszukać szklanego naczynia – jak kieliszki, świeczniki, czy małe wazoniki.

jak pędzimy hiacynty

źródło: pixabay.com

Jak pędzimy hiacynty?

Do naczynia nalewamy wodę i wkładamy do niego naszą cebulkę tak, aby woda dotykała tylko piętek cebuli, kontakt z wodą muszą mieć tylko korzenie, a nie cała cebula. Chcąc, aby woda była klarowna, możemy do niej wrzucić mały kawałek węgla drzewnego, takiego, jaki używa się do grillowania. Pojemnik na 6-8 tygodni wynosimy do chłodnej piwnicy, gdzie temperatura nie będzie przekraczać 10 stopni Celsjusza, jeżeli w naszej piwnicy jest za ciepło, możemy wykorzystać do tego celu lodówkę. Miejsce, w którym cebulki będą się znajdować, powinno być zaciemnione, jeżeli nie jest, możemy zrobić kapturki z papieru i nałożyć je na wierzchołki cebuli. W ten sposób nasze hiacynty będą miały zapewnione zimowe warunki, które będą im niezbędne do zakwitnięcia. Po około dwóch miesiącach cebule powinny wypuścić białe korzenie oraz zawiązki pąków, co oznacza, że powinniśmy przenieść je w cieplejsze miejsce.

hiacynt jak pędzimy

źródło: pixabay.com

Ważne! Sprawdzajcie stan wody, tak aby korzenie miały do niej stały dostęp.

Kiedy cebulki będą już gotowe, zdejmujemy papierowe kapturki z cebul i przenosimy je w słoneczne miejsce, ważne, aby nie było ono zbyt gorące. Jeżeli temperatura będzie osiągać więcej niż 20 stopni Celsjusza, nasze pąki kwiatowe nienaturalnie będą się wydłużać i nie będą prezentować się tak dobrze, jakbyśmy tego chcieli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *