Idzie luty – szykuj się do pracy w ogrodzie

luty w ogrodzie

Jak tyko puści mróz, czas brać się do roboty. Sprawdź do czego będzie trzeba zakasać rękawy.

Zacznijmy od podstaw, czyli od trawnika

Jeśli na trawniku leży jeszcze śnieg, omijajmy go szerokim łukiem. W przeciwnym wypadku możemy go zniszczyć.

Jeżeli jednak już stopniał i na trawniku zaczyna stać woda, załóżmy kalosze, a w rękę chwyćmy widły. Trawa na którym długo leży woda zaczyna gnić, dlatego trzeba ją jak najszybciej odprowadzić. Możemy to zrobić poprzez nakłuwanie ziemi widłami lub tworzenie rowków odprowadzających jej nadmiar w inne miejsce.

Sprawdź stan przechowywanych bylin

W marcu bierzemy się już za sadzenie bylin, więc jeszcze przed tym, warto przejrzeć ich kondycję. Zgniłe byliny wyrzucamy, a resztę spryskujemy preparatem grzybobójczym.

rośliny w ogrodzie

źródło: pixabay.com

Pierwsze porządki

Już na końcówce lutego powinniśmy sprawdzić stan swoich sekatorów. Przycinanie drzewek sprawnym i czystym narzędziem jest niezwykle ważne, ponieważ tym sposobem zapobiegniemy wielu chorobom roślin.

W lutym przycinamy drzewa i krzewy. Wycinamy uschnięte gałęzie, chore lub połamane. Wszelkie cięcia smarujemy maścią ogrodniczą. Jeśli pogoda nam sprzyja, wykonujemy cięcia prześwietlające drzew owocowych takich jak jabłonie i grusze.

Prześwietlamy porzeczki, jagodę kamczacką oraz agrest. Oprócz tego przycinamy krzewy ozdobne i żywopłoty.

Przycinamy wszelkie winorośle, dzięki czemu obficie zakwitną oraz ścinamy wilki na drzewach owocowych.

Sieje się

W lutym wysiewamy do pojemników rośliny jednoroczne, takie jak begonia, werbena, czy petunia. Oprócz tego w tym czasie można wysiewać zioła oraz warzywa.

To dobry czas dla roślin takich jak: lobelia, żeniszek, orlik, ostróżek, tojad, goryczka, miłek, bazylia, majeranek, szpinak, papryka, pomidor, seler, cebula, sałata, kapusta.

luty w ogrodzie

źródło: pixabay.com

Startujemy z nawozami

Tylko z umiarem! Nawozimy iglaki, uzupełniamy braki w wyściółce z kory sosnowej. Jeżeli zima była bezśnieżna i sucha należy podlać iglaki na wiosnę. Jak wiemy, najlepsze są nawozy naturalne, dlatego warto w nie zainwestować.

Luty to dobry czas na sprawdzenie swoich narzędzi i uzupełnienie swojego ogrodniczego wyposażenia.

Zapisz

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *