Drewno kominkowe – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

drewno do kominka

Masz w domu kominek, chcesz zacząć nim ogrzewać dom lub po prostu spędzić przy nim niejeden jesienny i zimowy wieczór? Musisz wiedzieć jak wybrać odpowiednie drewno do kominka.

Drewno kominkowe z drzew liściastych czy iglastych?

W kominku najlepiej palić drewnem z drzew liściastych, ponieważ w porównaniu do drzew iglastych nie ma tak dużo żywicy, podczas spalania nie wytwarza się dużo sadzy i dymu. Dzięki temu kominek przez długi czas pozostaje czysty.Najbardziej wydajne jest drewno twarde, takie jak buk, grab, czy dąb. Natomiast najszybciej spala się topola i lipa. Zasada jest prosta, im twardsze drewno, tym rzadziej dokładamy do kominka.

Poszczególne gatunki drzew

  • Grab – charakteryzuje się najwyższą wartością opałową. Podczas spalania nie wytwarza się duży płomień, spala się powoli, daje dużo ciepła.
  • Brzoza – pali się szybko, ale za to daje bardzo ładny płomień i ma najmniej substancji smolistych.
  • Olcha – do kominka nadaje się drzewo jedynie bardzo mocno wysuszone. Sprawdza się najlepiej przy wędzeniu, ponieważ nadaje wędzonkom ładny zapach, smak i kolor.
  • Drzewka owocowe – co ważne, palą się powoli, mają równy płomień. Podczas spalania drzewek owocowych wytwarzany jest aromatyczny zapach.
  • Topola – najsłabsze drzewo, z małą wartością opałową. Sprawdza się jedynie jako podpałka.
  • Jesion – bardzo twarde drzewo, trudno je rozłupać. Pali się długo i daje dużo ciepła.
  • Dąb i Buk– palą się długo, oprócz tego mają dużą wartość opałową.
jak wybrać drewno do kominka

Źródło: pixabay.com

Drewno kominkowe – kaloryczność

Wartość opałowa drewna kominkowego jest podawana przeważnie w kWh na metr przestrzenny. Dzięki temu wiemy, z jakiego rodzaju drewna uzyskamy najwięcej ciepła. Największą kaloryczność ma buk czerwony, dąb i jesion. Najsłabsze są topole i wierzby.

Gdzie kupić drewno kominkowe?

Najtaniej wyjdzie nam zakup drewna kominkowego w nadleśnictwie. Kupimy tam większe kawałki drewna, które będziemy musieli połupać sobie sami. W tym celu przyda się łuparka do drewna. Pomimo wymaganej obróbki, cena w nadleśnictwie jest i 3 razy niższa niż gotowe drewno w centrach ogrodniczych.

Ciut droższe drewno, ale nie wymagające już obróbki drewno, kupimy w tartakach oraz składach opałowych.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *