Dofinansowania na traktory i maszyny rolnicze

W marcu ma ruszyć program na „Modernizację gospodarstw rolnych”. Rolnicy będą mogli wystąpić o środki na sprzęt. Dowiedz się jak zdobyć dofinansowania na traktory i maszyny rolnicze.

Dofinansowania na traktory i maszyny rolnicze

Spora grupa rolników nie ukrywa faktu, że jest zainteresowana kupnem maszyn rolniczych. I to jeszcze w tym roku. Dlatego jak najszybciej będą chcieli siegnąć po środki unijne na ten cel. Jeszcze jesienią ubiegłego roku pojawiały się informacja, że nabór wniosków „na maszyny” ruszy już w styczniu. Termin przesunął się jednak w czasie.

Zgodnie z udostęnionym w ostatnim czasie przez ministerstwo rolnictwa harmonogramem program „Modernizacja gospodarstw rolnych” zostanie ogłoszony w marcu.

Będzie można kupić maszyny, ale zasadność wyposażenia w nie gospodarstwa, trzeba będzie dokładnie uzasadnić. Sfinansowane będą tylko inwestycje dostosowane do skali produkcji. Poza tym nie będzie można kupić maszyny używanej i takiej samej, jaką sie pozyskalo w ramach PROW 2007 – 2013. Zakup ciągnika o większej mocy, niż ten, który mamy ze środków unijnych sprzed 8 lat – odpada.

W marcu mają ponownie ruszyć trzy obszary, na które mogliśmy składać już wnioski jesienią ubiegłego roku. Na budowę czy przebudowę obiektów inwentarskich – chlewni i obór dla bydła mlecznego oraz opasowego zdecydowało się ponad 2200 rolników. Kiedy zainteresowani dowiedzą się, że środki otrzymają?

maszyny rolnicze

źródło: pixabay.com

Cała procedura związana ze sprawdzaniem dokumentów może potrwać 8 miesięcy. Pierwsza informacja jaka pojawi się na stronie ARiMR to lista rankingowa wnioskodawców. Ukazać się ona powinna w połowie lutego. Natomiast w marcu do beneficjentów, których wnioski przeszły pomyślną weryfikację, trafią pisma z prośbą o uzupełnienie dokumentów (m.in. okazanie się pozwoleniem na budowę – jeśli wcześniej go nie było).

Co ważne, rolnik będzie miał na to czas o wiele krótszy niż w poprzednim PROW 2007 – 2014, bo tylko 14 dni. Zmiana, jaka się pojawiła w obecnym rozdaniu, to także mniejsza ilość możliwych uzupełnień. Wcześniej beneficjent mógł uzupełnić dokumenty dwukrotnie, teraz – tylko raz! W poprzednim naborze okres uzupełnień trwał 21 dni i istniała możliwość jego wydłużenia do pół roku. Teraz taka ewentualność nie jest wcale brana pod uwagę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *