Czas upałów, czyli jak podlewać rośliny?

upał rośliny podlewanie

Wydaje się nam, że podlewanie jest najprostszym elementem pielęgnacyjnym w naszym ogrodzie, w praktyce większość z nas nieprawidłowo podlewa nasze rośliny. Zobacz, co możesz robić źle i jak prawidłowo podlewać twoje rośliny.

Woda jest bardzo ważnym czynnikiem, który decyduje nie tylko o zdrowiu naszej rośliny, ale także o odpowiednim wzroście. Wbrew powszechnej opinii podlewanie roślin nienależny do najłatwiejszych, a jest to czynność najważniejsza, dlatego też powinniśmy dowiedzieć się jak je prawidłowo podlewać, tym bardziej podczas upałów.

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy podlewaniu roślin?

Błędy zdarzają się nie tylko niedoświadczonym i początkującym ogrodnikom często nawet ci doświadczeni popełniają wiele błędów podczas podlewania roślin.

podlewanie roślin

źródło: pixabay.com

3 najczęstsze błędy, które popełniamy, podczas podlewania roślin:

  1. Rośliny podlewamy zbyt silnym strumieniem i zbytnio moczymy rośliny– Podlewanie roślin silnym strumieniem może prowadzić do uszkodzeń, czy też rozdrażnienia liści i kwiatów. Chociaż uszkodzenia te wydają się niewielkie, to mogą znacznie wpływać na dekoracyjność rośliny. Taki zabieg spowoduje, że rośliny będą nie tylko nie estetyczne, ale także może to doprowadzić do infekcji grzybowej. Dlatego, jeżeli chcemy mieć piękny ogród, nasze rośliny powinniśmy podlewać konewką. Podczas podlewania powinniśmy także unikać lania wody na liście, strumień wody powinniśmy skierować na ziemię pod roślinę, ponieważ mokre liście mogą stworzyć dogodne warunki chorobom grzybowym.
  2. Rośliny podlewamy często, lecz zbyt małą ilością wody– takie podlewanie roślin powoduje, że woda nie przesiąka do głębszych warstw gleby. Rośliny ogrodowe zazwyczaj nie tworzą głębokiego systemu korzeniowego, co za tym idzie, pobierają wodę z płytkich warstw, które szybko wysychają. Rośliny powinniśmy podlewać rzadko, ale obficie, dzięki czemu woda wsiąka w glebę i przemieszcza się do jej głębszych warstw, w których wilgoć utrzymuje się dłużej. W takich warunkach system korzeniowy roślin będzie głęboki i będzie pobierał wodę z głębszych warstw.
  3. Rośliny podlewamy w czasie upałów– w lecie, kiedy temperatura osiąga nawet 30 stopni Celsjusza, wydaje się nam, że podlanie roślin jest dobrym pomysłem. Jak się jednak okazuje, podlewanie roślin w tym czasie jest bardzo niebezpieczne dla naszych roślin. Krople wody na liściach rośliny działają jak „małe soczewki”, które skupiają promienie słoneczne i tym samym powodują oparzenia liści, a czasami nawet powodują powstanie brązowych wypalonych plam. Takie uszkodzenie roślin to pierwszy krok do powstania przeróżnych infekcji, a tym samym chorób roślin.
upał rośliny podlewanie

źródło: pixabay.com

Jak prawidłowo podlewać rośliny?

Rośliny ogrodowe powinniśmy podlewać wieczorem bądź wczesnym rankiem.

  • Poranne podlewanie roślin ogrodowych– kiedy nasze rośliny ogrodowe będziemy podlewać w godzinach porannych, kiedy jeszcze nie jest gorąco, będą one miały czas na obeschnięcie przed nadchodzącymi upałami.
  • Wieczorne podlewanie roślin ogrodowych– po zachodzie słońca temperatura spada, tym samym słońce nie powoduje już oparzeń. Dodatkowo rośliny po całym dniu upałów są spragnione wody.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *