Cień w ogrodzie – które rośliny dadzą schronienie w upalne dni?

cień w ogrodzie

Zapewne każdy z nas siedząc w ogrodzie w upalne, letnie dni szuka schronienia przed słońcem, czyli po prostu cieniu. Ten upragniony cień najczęściej dadzą nam drzewa i krzewy. Takie zacienione stanowiska w obrębie drzew i dużych krzewów można przekształcić latem w altany bądź w zwykłe siedziska, na których będzie można odetchnąć od letniego skwaru. Zatem, jakie to drzewa i krzewy dadzą schronienie w upalne dni? Aby odpowiedzieć na to pytanie w tym artykule wymienię i opiszę pokrótce pięć takich drzew i krzewów, które dadzą schronienie w upalne dni.

DRZEWA

Polecane są gatunki drzew, które szybko rosną, ale nie osiągają znacznych rozmiarów. O ażurowych koronach, bo nic tak nie relaksuje jak wypoczynek w rozproszonym świetle przenikającym między gałęziami.

Mogą to być:

1 Brzoza brodawkowata – jej delikatna korona, jasnozielone liście i piękna kora sprawiają, że jest jednym z najładniejszych drzew naszego klimatu. Ma małe wymagania, dobrze rośnie w każdym podłożu. Korzystnie wpływa na samopoczucie ludzi, niestety jej pyłek może uczulać.

2 Glediczja trójcierniowa ’Sunburst’– dorasta do 6 – 10 m wysokości, tworzy malowniczo rozgałęzioną koronę. Wiosną liście są intensywnie żółte, później robią się jasnozielone. Ma bardzo małe wymagania siedliskowe.

3 Kasztanowiec czerwony – osiąga 10 m wysokości. Wiosną rozwijają się na nim różowoczerwone kwiaty zebrane w duże kwiatostany.

4 Katalpa zwyczajna zwana także surmią zwyczajną lub surmią bignoniową – dorasta do 8 – 10 m, ma duże jasnozielone liście i bardzo ładne białe kwiaty, które rozwijają się w lipcu. Pod koniec lata dojrzewają efektowne strąki. Dobrze rośnie nawet w piaszczystej glebie.

5 Robinia akacjowa ’Frisja’ – osiąga 10 m, tworzy malowniczą koronę. Ozdobą są zielonożółte liście, a na przełomie maja i czerwca białe pachnące kwiaty. Nie ma specjalnych wymagań, jest odporna na suszę.

cień w ogrodzie

źródło: pixabay.com

KRZEWY

Nieocenioną zaletą krzewów ozdobnych w ogrodzie są podobnie, jak w przypadku wielu gatunków drzew, małe wymagania glebowe. Ale to nie wszystko. Krzewy bardzo szybko rosną, dlatego warto stworzyć z nich, np. ogrodzenie, czy zaporę od kurzu. Wśród krzewów iglastych warto polecieć:

I Jałowiec np. płożący – jest małym krzewem, ale ze względu na to, że jest bardzo rozłożysty sadzimy go co ok. 60 cm. Nadaje się do ogrodów skalnych oraz do kompozycji z kolorowymi roślinami, ma kilka odmian.II Jałowiec sabiński – należy do krzewów średnich; świetnie nadaje się do nasadzeń pojedynczych ze względu na jego często kilkumetrową średnicę; jałowiec sabiński również nadaje się do ogrodów skalnych.

III Świerk pospolity, odmiana karłowata – mimo, że krzew świetnie radzi sobie z mrozem, wymaga jednak gleby żyznej; nadaje się do ogrodów skalnych oraz na trawniki.

IV Cyprysiki – kiedy wokół domu lub od strony ulicy planujemy żywopłot, wybierzmy właśnie cyprysiki! Taki żywopłot będziemy mogli swobodnie formułować.

V Tuja (żywotniki) – krzewy lub drzewa z gałęziami ułożonymi w jednej płaszczyźnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *