Bluszcz pospolity – dlaczego warto mieć go w ogrodzie?

Bluszcz pospolity to wiecznie zielone, wieloletnie pnącze, które występuje w całej Europie z wyjątkiem północnych krańców, na Kaukazie, w Małej Azji i Persji. Jest popularny również w Polsce, zatem, jak sadzić i pielęgnować bluszcz pospolity?

Bluszcz pospolity – czym się wyróżnia?
Jego łodyga płoży się bądź wspina przy pomocy korzonków przybyszowych nawet do wysokości 20 metrów. Natomiast kwitnące pędy pozbawione są korzonków przybyszowych. Bluszcz pospolity z wierzchu ma ciemnozielone i błyszczące liście, a pod spodem jaśniejsze, które czerwienieją przy niższych temperaturach. Są też skórzaste , 3 – 5 klapowe, a u nasady sercowate i zimozielone. Liście tego bluszczu osadzone są na pędach płonnych, a ich długość i szerokość wynosi od 4 do 10 centymetrów. Inaczej jest z liśćmi pędów położonych niżej, gdyż są one zazwyczaj silnie powycinane. Rosną one na pędach kwiatowych, mają całkiem inny kształt, ponieważ są jajowate albo jajowato – lancowate, całobrzegie i zaostrzone.
Jeśli natomiast chodzi o kwiaty bluszcza pospolitego to są one obupłciowe, drobne, 5 – krotne. Są zebrane w baldachowate półkuliste wiechy, a płatki korony są szerokie i krótkie, w kolorze zielonożółtym do białozielonych. Owy bluszcz pospolity kwitnie od września do października, a jego kwiaty wydzielają zapach padliny, czym zwabiają muchy. Jednocześnie kwiaty bluszczu wytwarzają nektar, który zwabia pszczoły i trzmiele. Niestety pierwszy raz zakwita  dopiero 8 – 10 roku życia.
Pielęgnacja bluszczu pospolitego
Otóż bluszcz pospolity nie ma wysokich wymagań klimatycznych, gdyż nawet wzrost rośliny odbywa się w temperaturze maksymalnej 13 stopni Celsjusza, w najcieplejszym miesiącu lata. Poza tym owe pnącze posiada bardzo duże zdolności przystosowawcze. To znaczy dobrze rośnie na stanowisku słonecznym, np., na rumowiskach skalnych, jak i na stanowisku cienistym, np., w gęstych, wilgotnych lasach. Natomiast, gdy się rozrasta to poszukuje zawsze półcienia, dlatego też często można go spotkać, porastającego korony drzew. Z tego też względu warto jest go obsadzać na ścianach domu, gdyż okrywa z jego gęstych liści ogranicza parowanie ciepła w czasie trwania zimy, a latem nie dopuszcza do przegrzania się budynku. Takie obcowanie bluszczu z murem dziedzińca albo ścianą budynku jest także bardzo pożyteczne dla samej rośliny. Jest tak, ponieważ zimą powinna być osłonięta od wiatru, ze względu na tendencje do przemarzania.
Sadzenie bluszczu pospolitego
Na samym początku przed sadzeniem bluszczu pospolitego dobrze jest przygotować ziemię za pomocą kompostu albo torfu. Najlepszą porą na sadzenie tej roślinki jest okres wiosenny, czyli maj lub lato, czyli sierpień. Pamiętajmy, że absolutnie w pierwszym roku wzrostu rośliny nie powinna być ona zasilana żadnym nawozem. Inaczej sprawa ma się ze starszymi okazami, tutaj ziemię można wzbogacić nawozem wieloskładnikowym, ale w maju, a po raz kolejny w lipcu. Jeśli bluszcz sadzony jest w ciepłych regionach Polski lub mamy do czynienia z wyjątkowo suchym latem, to taką roślinkę należy regularnie i umiarkowanie podlewać.

One Response to “Bluszcz pospolity – dlaczego warto mieć go w ogrodzie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *