Bielenie drzew – kiedy, jak i po co?

Jadąc zimą samochodem, coraz częściej widziałam w ogrodach, sadach owocowe drzewa pomalowane od dołu na biało. Wielokrotnie zastanawiałam się, czemu służyć ma taki zabieg i po co się go robi. Aby  zaspokoić swoją ciekawość i na pewno nie tylko moją, w tym artykule powiem, czym jest bielenie drzew, kiedy się bieli drzewa i po co?

Bielenie drzew – kiedy, jak i po co?

Tak więc bielenie drzew owocowych to jeden z najważniejszych zabiegów. Jego zadaniem jest utrzymanie drzew w dobrym stanie i zapobieganie uszkodzeniom kory. Większość osób bielenie drzew owocowych wykonuje nieprawidłowo. Z tego też względu w tym artykule powiem co nie co na ten temat.

Źródło: pixabay.com

  • Po co bielimy drzewa owocowe?

Takie bielenie drzew owocowych wykonujemy w celu zabezpieczenia pnia i kory drzew przed wszelkimi uszkodzeniami, które najczęściej wynikają z nagłych zmian temperatury. Otóż występujące w czasie zimy bardzo niskie temperatury mogą powodować przymarzanie roślin sadowniczych. Takimi zewnętrznymi oznakami uszkodzeń mrozowych są np., przemarznięcia konarów, pionowe pęknięcia pni i rany zgorzelniowe. Uszkodzenia mrozowe drzew powstają najczęściej po okresowym ociepleniu i rozhartowaniu zewnętrznych tkanek kory i drewna. Powstawaniu ran zgorzelcowych sprzyjają warunki, które są w styczniu i lutym. Wtedy to w słoneczne dni pnie drzew i grubsze konary silnie się nagrzewają, natomiast nocą podczas gwałtownego spadku temperatury pobudzone do życia tkanki przemarzają. Natomiast wewnętrzne uszkodzenia tkanek przejawiają się zbrunatnieniem komórek i często możemy je obserwować na przekroju młodych przyrostów jednorocznych, które późno zakończyły wzrost.
  • Kiedy bielimy drzewa owocowe?

Najczęściej popełnianym błędem podczas bielenia drzew owocowych jest wykonywanie tego zabiegu na przedwiośniu. Dlaczego? Dlatego, że wtedy jest już za późno. Jaki jest zatem najlepszy termin bielenie drzew? Otóż ten zabieg pielęgnacyjny należy wykonywać nie później niż na początku stycznia, a najlepszy termin bielenia drzew byłby w drugiej połowie grudnia. W sytuacji spłukania części wapnia przez deszcz, bielenie drzew należy wykonać ponownie, dbając o to, aby pnie drzew owocowych były pobielone aż do początku marca.

Źródło: pixabay.com

  • Czym i jak bielić?

Najczęstszy i chyba najprostszy sposób jest bielenie drzew owocowych wapnem. Zabieg ten wydaje się dość prosty, jednak warto jest dowiedzieć się, jak bielić drzewa i co robić, by wapno zbyt szybko nie zmył deszcz. Do bielenia drzew owocowych najlepiej jest użyć mleka wapiennego. Przygotowujemy wtedy mieszaninę wapna rozpuszczonego w wodzie, w proporcjach około 2 kilogramów wapnia na 10 litrów wody, z dodatkiem gliny bądź krowieńca. Dodatek gliny i krowieńca zapobiega szybkiemu spłukiwaniu wapna podczas deszczu. Następnie po dokładnym wymieszaniu wapna z dodatkami, nanosimy mieszaninę pędzlem na pnie drzew owocowych i nasady grubszych konarów. Południową stronę pni i grubszych konarów, warto jest pomalować nieco wyżej. Czemu? A no temu, iż z tej strony pnie drzew nagrzewają się najsilniej, przez co w tych miejscach są najbardziej narażone na wystąpienie ran zgorzelniowych. Jeżeli poszukujemy prostszych rozwiązań niż samodzielne przygotowanie wapiennej mikstury do bielenia, to warto kupić gotowe wapno do bielenia drzew o zwiększonej przyczepności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *