Begonia bulwiasta – uprawa, rozmnażanie i zastosowanie

begonia uprawa

Begonia bulwiasta osiąga około 30 cm wysokości. Jej łodygi są wzniesione i mięsiste, wyrastają z bulwy o nerkowatych kształtach. Liście begonii są bardzo charakterystyczne, o kształcie sercowatolacentowym u nasady nierówne i na całej powierzchni ząbkowane. Co musisz wiedzieć o jej uprawie?

Warunki uprawy begonii bulwiastej

Begonia najlepiej rośnie w żyznej i przewiewnej glebie. Wszystkie begonie oprócz drobnokwiatowej lubią nieco zacienione stanowisko. W okresie wzrostu oraz kwitnienia rośliny nawozi się mineralnymi nawozami. W jej przypadku należy unikać jednostronnego nawożenia azotem, ponieważ rośliny rosną bujnie, ale słabiej kwitną i bulwy źle się przechowuje w zimie.

Roślina ta nie potrzebuje dużo wody, częściej podlewamy ją w czasie suszy. Nie zalewamy korzeni i nie spryskujemy liści. Bulwy begonii wykopujemy po zimie po pierwszych przymrozkach. Bulwę lekko przesuszamy i oczyszczamy z resztek. Bulwy najlepiej przechowywać obsypane piaskiem bądź torfem w pomieszczeniu gdzie temp. waha się w granicach 7-12 stopni Celsjusza.

Jak rozmnażać begonię bulwiastą?

Hodowcy roślinę te rozmnażają generatywnie, ale na własne potrzeby stosujemy rozmnażanie wegetatywne – polega ono na sadzonkowaniu wybijającym pędy. Najczęściej wykonujemy je w połowie grudnia lub w styczniu, do tego celu wybieramy dobrze wyrośnięte bulwy i sadzimy je płytko w pojemnikach i pozostawiamy do chwili wybicia pędów. Z tych pędów wykonujemy sadzonki. Sadzonki potrzebują około 3 tygodni na ukorzenienie się.

begonia bulwiasta

źródło: pixabay.com

Zastosowanie begonii bulwiastej

Begonie bulwiastą poleca się sadzić w donicach, pojemnikach, skrzynkach balkonowych oraz do aranżacji wnętrz jako doniczkowa roślina kwitnąca. Dzięki ogromnej liczbie kolorów kwiatów begonia jest doskonała do różnego rodzaju kompozycji. Odmiany pełnej i wielokwiatowej nie poleca się do sadzenia na rabatach, ponieważ długotrwałe deszcze mogą im zaszkodzić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *