Basen ogrodowy – przydatne porady

basen w ogrodzie

Jeżeli jesteś przed zakupem basenu bądź właśnie masz zamiar rozstawić nowo kupiony basen, musisz dowiedzieć się, na czym i gdzie rozstawić basen oraz jak przygotować podłoże. Na co zwrócić uwagę rozstawiając basen?

Miejsce, w którym będziemy rozstawiać basen, powinno być nie co oddalone od części wypoczynkowej w ogrodzie oraz powinno być dobrze nasłonecznione. Dobrze nasłonecznione miejsce będzie gwarancją zawsze ciepłej wody w basenie. Kąpiel w pełnym słońcu nie należy do najprzyjemniejszych, dlatego warto zastanowić się nad zadaszeniem bądź parasolką, która będzie nas osłaniać przed mocnymi promieniami. Basenu nie warto stawiać wokół drzew i krzewów, bo chociaż dają cień to liście oraz inne zanieczyszczenia, które z niego lecą będą wpadać do basenu, a my będziemy musieli kilka razy dziennie go czyścić. Basen ogrodowy nie powinien się także znajdować pod przewodami wysokiego napięcia oraz w pobliżu instalacji elektrycznych.

basen w ogrodzie

źródło: pixabay.com

Także podłoże pod basen powinno być odpowiednio przygotowane. Jako podłoże najlepiej sprawdzą się kostka brukowa, trawa bądź drobny piasek płukany. Nie poleca się stawiania basenu na kamieniach, asfalcie, czy glinie. Glina jest za miękka i może zatrzymać opad deszczu, kamienie są za ostre, więc dno basenu może się podziurawić, natomiast asfalt przy wyższych temperaturach topi się i przykleja. Kiedy już znajdziemy odpowiednie miejsce i podłoże, czas na wypoziomowanie terenu i jego oczyszczenie. Teren musi być wyrównany, ponieważ w innym wypadku basen się wypaczy bądź pochyli na jedną ze stron. Szczególnie może się tak dziać w przypadku basenów rozporowych. Pamiętajcie także, że miejsce pod basen powinno być oczyszczone z gałązek oraz kamieni oraz innych zanieczyszczeń, które mogą podziurawić basen. Przed rozłożeniem basenu musimy jeszcze odpowiednio zabezpieczyć podłoże za pomocą maty, czy też specjalnych puzzli piankowych. Puzzle piankowe są grubsze i bardziej miękkie od maty, a woda w basenie dzięki nim jest cieplejsza, a nocą basen nie będzie oddawał ciepła do ziemi. Z takich puzzli możemy także układać różne alejki ogrodowe do chodzenia, dzięki nim zanieczyszczenia z trawnika nie będą się przyklejać do naszych stóp i tym samym brudzić wody w basenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *