Aranżacja tarasu przed domem

urządzanie tarasu

Taras pozwala na łagodne przejście z domu do ogrodu oraz z ogrodu do domu. Ciekawe zagospodarowanie tarasu przed domem spowoduje, że mieszkańcy będą dysponować dodatkową przestrzenią do wypoczynku oraz wspólnego spędzania wolnego czasu. Jak, więc zaaranżować to miejsce?

Pierwszym krokiem do urządzenia przytulnego tarasu jest położenie desek. Zaletą drewnianego tarasu jest także fakt, że latem nie potrzebujemy zakładać obuwia, bez problemu możemy chodzić po nim boso bądź w kapciach. Drewno jest dość ciepłe, a dodatkowo łatwo nagrzewa się pod wpływem słońca. Deski, jakie zdecydujemy się położyć na tarasie, powinny być wykonane z drewna twardego, oleistego, a przede wszystkim wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Odpowiednimi gatunkami drzew na taras są:

  • Dąb
  • Modrzew
  • Bangkirai
  • Ipe
  • Teak
urządzenie tarasu

źródło: pixabay.com

Rzeczą, jaką warto przemyśleć, jest także kształt tarasu. Jeśli w tarasie znajdują się okrągłe, elipsoidalne oczka wodne, czy klomby, a także faliste ścieżki to półokrągły taras jest bardzo dobrym pomysłem. Jedna ze stron tarasu w tym wypadku powinna przylegać do ściany, natomiast druga powinna być zaokrąglona i otwierać się na ogród. Na półokrągłym tarasie można ułożyć mozaikę z kostki betonowej o różnych barwach.

W zależności od potrzeb powinniśmy się także zastanowić, czy chcemy by taras był tylko zadaszony, czy zabudowany.

Zadaszony taras spowoduje, że będziemy mogli nawet w czasie pochmurnej pogody przebywać na nim. Dodatkowo dach pozwoli ochronić podłogę tarasu, a także znajdujące się na nim meble i sprzęty przed zniszczeniem oraz przemoknięciem. W przypadku całkowicie zabudowanych tarasów będziemy mogli w nim przebywać nawet zimą. To rozwiązanie ma także swoje wady, ponieważ ściany tarasu przesłaniają, czy też zaciemniają pomieszczeniu domu przylegającego do tarasu. Szklane drzwiczki bądź przezroczysta płyta poliwęglowa, czy nawet wąskie filary spowodują, że zapobiegniemy takiemu stanu rzeczy.

urządzanie tarasu

źródło: pixabay.com

Ważne jest, by także nie zapomnieć o roślinach, posadzenie roślin wokół tarasy spowoduje, że będzie on odpowiednio osłonięty, a także ozdobiony. Jeżeli taras znajdować się będzie blisko ogrodzenia sąsiada warto rozważyć posadzenie wyższych drzew oraz krzewów, które ochronią nas przed niechcianymi spojrzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *