5 leczniczych ziół, które warto zasiać w ogrodzie

właściwości ziół leczniczych

Ogród to takie miejsce, w którym uprawia się rośliny. Rośliny te mogą być ozdobne, przyprawowe bądź do użytku. Istnieją również rośliny lecznicze, które mogą zwalczyć nasze dolegliwości zdrowotne. Z tego też względu naprawdę warto je uprawiać w naszych ogrodach. W tym artykule wymienię i opiszę jedynie pięć leczniczych ziół, które warto zasiać w ogrodzie.

Lecznicze zioła, które warto zasiać w ogrodzie:

1. Lubczyk ogrodowy

Roślina ta to wysokie, wieloletnie zioło z ciemno – zielonymi liśćmi oraz zielonkawo – żółtymi kwiatami. Lubczyk ogrodowy potrafi osiągnąć wysokość nawet od 0,5 m do 1,5 m. Uprawiany jest na szeroką skalę w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych ze względu na swoje właściwości lecznicze. Jakie?
lubczyk

Źródło: pixabay.com

Właściwości lubczyku:
Tak więc lubczyk ogrodowy jest rozgrzewającym i odżywczym ziołem dla układu trawiennego i oddechowego. Leczy on m.in., niestrawności, słaby apetyt, wzdęcia, gazy, kolkę oraz zapalenie oskrzeli. Ma również właściwości moczopędne i przeciwgrzybicze, dlatego często jest stosowany na dolegliwości układu moczowego. Zioło to jest idealne dla pań, gdyż pobudza krwawienie miesiączkowe i łagodzi bóle menstruacyjne. Jego właściwości rozgrzewające poprawiają słabe krążenie krwi w obrębie organizmu.

2. Melisa lekarska

Melisa lekarska to również zioło wieloletnie o zapachu bardzo zbliżonym do cytryny. Roślina ta rośnie do wysokości około 90 cm. Jej kwiaty są białe lub żółte i pojawiają się od czerwca do września. Liście melisy lekarskiej mają silny, cytrynowy zapach i są koloru jasno – zielonego o owalnym kształcie. Również melisa lekarska ma swoje lecznicze zastosowanie. Jakie?
właściwości ziół

Źródło: pixabay.com

Właściwości melisy:
Otóż melisa lekarska to przede wszystkim uspakajający tonik, który działa, by zwalczyć niepokoje, lęki, depresję, zmęczenie i drażliwość. Zmniejsza ona uczucie nerwowości i paniki, a także uspokaja szybkie bicie serca, będąc skutecznym lekiem na palpitacje wywodzące się z nerwowości. Używamy ją także wtedy, gdy niepokój powoduje problemy z żołądkiem, mdłościami, bólami kolkowymi. Jeśli mamy opryszczkę na wardze to też śmiało możemy zastosować melisę lekarską, gdyż działa skutecznie i zapobiega powstawaniu nowych. Melisa lekarska to także zioło hormonalne, ponieważ dzięki swoim właściwością przeciwtarczycowym używana jest u pacjentów z niedoczynnością tarczycy. Zioło to działa też m.in., w przypadkach nietrzymania moczu, infekcjach wirusowych. Melisa jest pierwszą pomocą na skaleczenia, ugryzienia owadów, a także obniżenia gorączki.

3. Mięta Zielona

Zioło wieloletnie, które osiąga wysokość od 30 cm do 100 cm. Mięta zielona ma liście i łodygę porośniętą drobnymi włoskami. Jej korzeń jest natomiast szeroko rozrośnięty i mięsisty. Liście rośliny są długości od 5 cm do 9 cm, spiczaste ku końcom oraz szerokości od 1,5 cm do 3 cm. Kwiaty mięty zielonej są koloru białego albo różowego, szerokie oraz osiągające długość od 2,5 mm do 3 mm. Pojawiają się w połowie lata. Mięta zielona ma bardzo charakterystyczny miętowy aromat.
włąsciwości mięta zielona

źródło: pixabay.com

Właściwości mięty
Mięta zielona to powszechnie stosowany domowy środek leczniczy. Z tego zioła przygotowujemy herbatkę z liści mięty zielonej. Herbatka ta tradycyjnie stosowana jest w leczeniu gorączki, bólów głowy, chorób układu moczowego. Posiada również następujące właściwości lecznicze, takie jak: przeciwdrgawkowe, moczopędne, pobudzające, wiatropędne, przeciwwymiotne, żołądkowe. Taką herbatkę ziołową sporządzoną z liści mięty zielonej można stosować u dzieci, które cierpią na kolki. Napój ten uspokoi płaczące dziecko.

4. Bazylia

Bazylia to roślina jednoroczna, która ma gruby, rozgałęziony korzeń. Produkuje on krzaczaste łodygi rosnące do wysokości 30 – 60 cm. Liście bazylii różnią się kolorami, mogą być od białego do czerwonego koloru z purpurowym odcieniem.
własciwości melisa

źródło: pixabay.com

Właściwości bazylii
Zioło jakim jest bazylia działa głównie na układ trawienny i nerwowy. Herbatka przyrządzona z bazylii łagodzi wzdęcia, skurcze żołądkowe, kolkę, niestrawności. Bazylia może być także użyta w celu zapobiegania lub przynoszenia ulgi wymiotom i nudnością. Skutecznie usuwa robaki żyjące w jelitach. Posiada właściwości uspokajające, dlatego jest stosowana w trakcie pobudliwości nerwowej, zmęczeniu, depresji, niepokoju bądź bezsenności. Zioło to ma także zastosowanie w leczeniu epilepsji, bólów migrenowych głowy, kokluszu. Tradycyjnie bazylia była stosowana na zwiększenie pokarmu u kobiet karmiących. Stosowanie zewnętrzne bazylii, działa jak odstraszacz na owady, a sok z liści bazylii przynosi ulgę na pogryzienia przez owady. Bazylia ma przeciwbakteryjne działanie.

5. Oregano

Oregano to wieloletnie zioło odporne na chłody. Ma rozgałęzione łodygi i liście pokryte włoskami, kwitnie od lipca do końca września. Roślina ta ma kwiaty fioletowo – różowe, która osiąga wysokość powyżej 1 m. Smak oregano jest ostry i cierpki z silnym zapachem przypominającym tymianek.
właściwości ziół leczniczych

Źródło: pixabay.com

Właściwości oregano
Zioło to pomaga łagodzić wzdęcia oraz stymuluje przepływ żółci. Jako silny antyseptyk, oregano może być stosowane w leczeniu problemów związanych z układem oddechowym np., w leczeniu kaszlu, zapalenia migdałków, zapalenia oskrzeli i w astmie. Oregano jest także używany jako pomocny środek w celu wywołania miesiączki. Zioło to może być też stosowany w, takich przypadkach jak: alergia, gorączka, kamica żółciowa, kolka żółciowa i bakteryjne choroby skóry.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *