Domowe sposoby zwalczania mrówek, komarów, pająków i mszyc

zwalczanie owadów w domu

Środki owadobójcze zawsze pomogą nam zwalczyć różne szkodniki w ogrodzie. To najprostszy i najszybszy sposób na pozbycie się szkodników. Dlatego warto poznać środki pomagające w ich małemu unicestwieniu oraz pogłębić swoją wiedzę na temat domowych sposobów na zwalczanie insektów. Wypowiedzmy wojnę szkodnikom i upierdliwym owadom!

Komary

Jest ich pełno w każdym ogrodzie. Lubią wilgoć, zacienione miejsca, wysoką trawę i krzewy. Przyciąga je do nas kwas mlekowy, pot, a także zwiększone stężenie dwutlenku węgla. Swędzące ukąszenia powodują komarzyce. Wyczuwają ciepło oraz wzrost temperatury ciała. Kiedy już nas dopadnie nacina skórę, wpuszcza ślinę, która zapobiega krzepnięciu krwi i odpowiada za późniejszy efekt swędzenia i wysysa krew. Warto pamiętać o tym, że dziś komary przenoszą różne choroby. W Polsce co roku odnotowujemy większe temperatury, przez co ilość gatunków tropikalnych w rośnie. Musimy się przed nimi skutecznie bronić. Dodatkowo, ślina komara może uczulać. Niektórym osobom w miejscu ukąszenia właśnie przez reakcję uczuleniową wychodzą duże, nieznośnie swędzące rumienie. Pomaga na to np. okład z octu i wapno rozpuszczone w wodzie.

zwalczanie owadów

źródło: pixabay.com

Sposoby na zwalczanie komarów

Na ogrodowych rabatach warto też posadzić aromatyczne zioła, takie jak lawenda, bazylia i mięta. Ich zapach skutecznie odstrasza komary. Z roślin ozdobnych, na rabatach bylinowych warto posadzić bodziszki (Geranium). Na balkonach i tarasach doskonale sprawdzi się natomiast pomidor, czy komarzyca, ta ostatnia roślina znana jest również pod nazwą plektrantus koleusowaty. Wygląda bardzo efektownie, a jej zapach skutecznie odstrasza komary. W przypadku drzew i krzewów, warto zasadzić w swoim ogrodzie sumaka octowca (Rhus typhia). Niewysokie, ozdobne drzewo mogące rosnąć na stanowiskach słonecznych oraz półcienistych.

Olejek waniliowy roztarty na naszym ciele skutecznie odstraszy komary, ale za to przyciągnie do nas pszczoły i osy. Jeśli w pobliżu macie ule lub dużo kwiatów w ogrodzie, do których przylatują te owady, lepiej nie stosujcie tego rozwiązania.

Jaki środek do zwalczania komarów będzie najlepszy?

Środki na komary

DEET – Ministerstwo Zdrowia uważa, że najlepszą ochronę zapewniają produkty oparte na DEET (N,N-diethyl-meta-toluamide). Ten środek chemiczny został opracowany przez chemików armii USA, były wytworzony na potrzeby wojska podczas w walk w wilgotnych lasach zwrotnikowych w czasie II wojny światowej. Stosowano go również w Wietnamie. Jest to skuteczny środek, jednak może wywołać wiele reakcji niepożądanych ze strony naszego organizmu. Zanim go zastosujemy, sprawdźmy ewentualne skutki uboczne.

Moskitiera – Naturalnym i skutecznym środkiem przeciwdziałającym przedostawaniu się komarów do pomieszczenia jest szczelna moskitiera to podstawa. Jest to bardzo tani środek, jednocześnie skuteczny. Jednak ma swoje wady, ponieważ trzeba uważać przy otwieraniu drzwi i okien.

Inne sposoby na ochronę pomieszczeń przed komarami to: zapach lawendy, goździków, waniliowy odświeżacz powietrza w pokoju, zapach kamfory, dym ze spalonego suchego jaskółczego ziela, zapach kwitnącej pelargonii, geranium, zielone liście pomidorów.

Pająki w domu

Są one wszędobylskie, spotkamy je w każdym domu. Najczęściej występują pająki kątniki mają gruby odwłok i są długie na około 1 cm, nie wliczając w to odnóży. Kosarze mają długie, chude nogi oraz mały tułów. Nie są szkodliwe, zwalczają komary i muchy w naszym domu, ale nie wyglądają estetycznie, dlatego warto pozbyć się ich z domu.

Domowe sposoby na pająki

Zwalczanie pająków domu to podstawa, dzięki temu utrzymamy porządek. Pająk żywi się innymi owadami np. muchami, muszkami owocówkami czy pluskwami i prusakami. Gdy pająk nie będzie miał pożywienia, bo nic nie schwyta w pajęczynę to nie będzie występował w mieszkaniu.

Mięta – Pająki nie lubią jej zapachu. Dlatego doniczka z miętą na parapecie zatrzyma pająki przed wejściem do domu. Można też samodzielnie wykonać oprysk z mięty, który wypłoszy pająki z domu.

Cytryna – Zapach cytryny również odstrasza pająki. Dlatego warto posmarować sokiem z cytryny framugi okienne, progi i futryny.

Kot – Lubi szukać okazji do zabawy, taką okazją są również pająki. Koty lubią je łapać i bawić się nimi. Podczas takiej zabawy albo zamęczą pająka albo go zje.

Środki na pająki

Skuteczne środki owadobójcze na pająki to specjalne preparaty mające duże stężenie. Sprawdzone produkty na pająki znajdziemy w stacjonarnych i internetowych sklepach ogrodniczych.  Preparaty chemiczne są zazwyczaj w spryskiwaczach. Dają działają przeważnie przez  kilka tygodni.

zwalczanie owadów

źródło: pixabay.com

Mrówki

Zwalczanie mrówek w ogrodzie jest niezwykle ważne. Tego rodzaju szkodniki mogą wyrządzić pełne spustoszenie. Warto wspomnieć, że żywią się mszycami i potrafią je hodować. Dodatkowo ukąszenie mrówki jest bardzo bolesne, ponieważ podczas ukąszenia wstrzykują do naszego ciała kwas mrówkowy. Spustoszenie wywołują również mrówki w truskawkach. Przy zwalczaniu ich w pobliżu owoców i środków spożywczych najlepiej używać naturalnych metod. Z ogrodu potrafią szybko przenieść się do domu, a stamtąd również nie można ich się tak łatwo pozbyć. W domu najchętniej zadamawiają się mrówki faraona. Są bardzo pracowite, odporne, co ciekawe charakteryzują się ogromnie wysoką płodnością. Jedno mrówcze gniazdo potrafi w ciągu 3 lat opanować kilkunastopiętrowy blok z wieloma lokalami. Dlatego warto zwalczać już najmniejsze gniazda.

Domowe sposoby na mrówki

Do płaskiego pojemnika nalewamy miodu, mrówki masowo przyciąga słodki smak, więc gdy uzbiera się na nim spora liczba owadów, należy je po prostu spłukać bieżącą wodą, a ewentualny brak miodu uzupełnić. Mrówki przyklejają się do miodu i już nie mogą z niego wyjść. Działa lepiej niż lep na muchy.

Kredą zwalczysz mrówki. Możesz ją zetrzeć na proszek i położyć w miejscu, przez które mrówki wchodzą i wychodzą. Drugim sposobem jest zaznaczenie kredą miejsc, gdzie mają swoje ścieżki. Kreda truje mrówki, które się po niej przemieszczają, dodatkowo tym sposobem zanoszą ją do gniazda zwalczając je od środka i nie pozwalają na dalsze rozmnażanie się.

Innym skutecznym i tanim sposobem jest rozsypanie mąki kukurydzianej w miejscach, gdzie przechodzą te owady. Mrówki po zjedzeniu mąki kukurydzianej pęcznieją i giną.

Środki na mrówki

Trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli w ogrodzie lubią przebywać dzieci oraz małe zwierzęta, musimy zachować szczególną ostrożność przy stosowaniu chemicznych środków, w takiej sytuacji warto zastosować sprawdzone i proste naturalne metody walki z mrówkami.

Chemiczne środki działają na bazie hormonalnej, która sprawi że mrówki stają się bezpłodne, co powoli zniszczy całą kolonie mrówek. Stosujemy również inne rodzaje środków owadobójczych, które po prostu trują mrówki. Możemy kupić je w postaci sprayu, granulatu lub proszku. Smakują lub najlepszy pokarm mrówek, przez co go zjadają oraz zanoszą do mrowiska.

Mszyce

Mszyce to małe owady ssące, które mogą wywołać spustoszenie w całym ogrodzie. Wysysają sok z roślin, głównie młodych wierzchołkowych pędów, liści i pąków kwiatowych. Przez co roślina może nawet obumrzeć. Niektóre gatunki żyją w symbiozie z mrówkami. Wydzielają słodką wydzielinę, która jest zbierana przez mrówki. Obecność mrówek w ogrodzie sprzyja ich namarzaniu, ponieważ jak już wcześniej wspomniano, mrówki potrafią hodować mszyce. Najczęściej nasz ogród jest atakowany przez białe mszyce.

Zwalczanie mszyc

To nierówna i trudna walka, ale trzeba ją podjąć, aby zwyciężyć i ochronić swój ogród przed prawdziwą, żarłoczną plagą mszyc.

Mszyce na różach

Tutaj możemy zastosować środki chemiczne, które kupimy w sklepie lub opryski,które możemy wykonać sami. Z domowych sposobów polecamy zrobienie roztworu wody z ludwikiem i spryskanie tym krzewów lub zastosowanie oprysku z pokrzywowej gnojówki.

Mszyce na pomidorach

W przypadku mszyc na pomidorach radzimy zastosowanie naturalnych sposobów. Środki chemiczne zwalczające mszyce mogą przedostać się do wnętrza owoców pomidorów. Po co się truć jak można stosować inne metody? Na przykład połowę szklanki mleka mieszamy z połową szklanki wody i taką mieszaniną spryskujemy rośliny.

Domowe sposoby na mszyce

Rozgniecenie kilku mszyc w pobliżu podgryzanej rośliny wysyła ostrzegawczy sygnał chemiczny i działa odstraszająco. Ale nie jest to zbyt skuteczna metoda..

Wyciąg z czosnku to również skuteczny sposób na mszyce. Aby przygotować roztwór 20 dag czosnku przeciskamy przez praskę i zalewamy 10 l wody. Całość pozostawiamy na ok. 24 godziny. Po tym czasie wyciąg z czosnku na mszyce jest gotowy do użycia. Oprysk stosujemy wiosną i latem na zdrowe rośliny (działanie zapobiegawcze) oraz na porażone.

Dosadzanie roślin odstraszających. Mszyce nie znoszą zapachu takich roślin jak: anyż, kolendra, czosnek, cebula, czosnek szczypiorek (Allium schoenoprasum), petunie i rzodkiewka.

Zastosowanie naturalnych wrogów. Mszyce są pożywieniem biedronek. Warto pozbierać biedronki na spacerze i przenieść je na porażone rośliny.

 Środki na mszyce

Chemiczne środki na mszyce stosujmy na roślinach których nie spożywamy. Tego typu środki stosujemy tylko na roślinach, które mają charakter jedynie ozdobny. Natomiast wszystkie rośliny, które wydają jadalne owoce powinny być spryskiwane naturalnymi preparatami, które nie zostawią szkodliwych związków w owocach.

zwalczanie owadów w domu

źródło: pixabay.com

Karaluchy

Karaluch nazywany również karaczanem wschodnim (blatta orientalis) to lubiący miejsca, w których mieszka człowiek. Osiąga nawet do około 3 cm. Ubarwienie od czarno-brązowego do czerwonego. Samce mają dwie pary rozwiniętych skrzydeł, natomiast samice jedynie zalążki, posiadają długie czułki. Żyją w grupach i czasami trudno jest ich się pozbyć.

Skąd się biorą karaluchy

Wabi je jedzenie i ciepło. Wyczują rozsypany gdzieś za szafą pokarm. Dlatego ważne jest regularne sprzątanie. Lubią gnieździć się w trudnodostępnych miejscach. Są niezwykle szybkie, mogą wejść wieczorem do mieszkania razem z Tobą, a Ty tego nawet nie zauważysz.

Środki na karaluchy

Możemy stosować metody naturalne i chemiczne, oto najczęściej wykorzystywane sposoby ich zwalczania:

Prostą i skuteczną metodą walki z karaluchami jest przygotowanie mieszanki cukru z proszkiem do pieczenia i umieszczenie tego na spodku pod lub za szafką. Mieszanina pęcznieje w żołądku owada rozrywając go. Drastycznie, ale skutecznie.

Środki chemiczne przeciw karaluchom kupimy na przykład w formie pasty, którą smarujemy trudno dostępne miejsca, progi w drzwiach, ciemne szafki, czy wejścia do przewodów wentylacyjnych.

Można stosować również lepy wyposażone w specjalny granulat przyciągający te szkodniki. Takie pułapki ustawiamy w miejscach gdzie chętnie gromadzą się karaluchy.

Przędziorki

Co to są przędziorki?

Przędziorek to maleńkie roztocza osiągające od 0,3 do 0,5 mm. długości i zwykle żeruje na spodniej stronie liści. Ciężko jest go dostrzec gołym okiem. Jego ciało jest często półprzeźroczyste oraz pokryte wyraźnymi plamami po bokach. Kolor pancerzyka może mieć barwę brunatną, czerwoną, żółtą lub zieloną. Wszystkie przędziorki wysysają soki z roślin. Ich obecność poznamy po drobnych, jasnych plamkach na liściach. , które przyczyniają się do obumierania całego liścia. Oprócz tego można dostrzeć gęstą pajęczynkę, którą owady tworzą, by chronić się przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi oraz drapieżnikami.

Środki na przędziorki

Roślinę należy opryskać specjalnym preparatem o takim działaniu, które umożliwia zwalczenie wszystkich stadiów rozwojowych przędziorków. Na roślinach doniczkowych możemy się pozbyć przędziorków spryskując rośliny od spodniej części liści.

Kolejnym dobrym sposobem jest zastosowanie odpowiedniej mieszaniny. Zmieszaj 4-5 łyżek stołowych płynu do naczyń z około czterema litrami wody i przelej do opryskiwacza. Spryskaj roślinę. Roztwór ten zabija przędziorki natychmiast po tym jak na nie opadnie. Warto stosować przynajmniej raz w tygodniu.

Środki owadobójcze do drewna

Drewniane meble również padają ofiarą szkodników. Możemy je zwalczać za pomocą specjalnych preparatów, na przykład środków gazowych i przeprowadzić gazowanie. Po tej czynności niezbędna jest również impregnacja specjalnym preparatem, który zabezpieczy drewno przed owadami. Takie działanie niszczy szybko larwy, które będą się wgryzać w drewno lub te, które już żerują tuż pod powierzchnią kawałka drewna. Natomiast wszelkie szkodniki znajdujące się głębiej giną po kilku- lub kilkunastu dniach.

Środki owadobójcze do drzew owocowych

Bardzo dobrym rozwiązaniem są opryski lub metody mechaniczne. Ciekawym rozwiązaniem jest lep na korę drzewa. Dzięki temu owady przylepiają się do lepu i nie wchodzą na nasze drzewo.

Zapisz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *